Maveraünnehir ve Horasan bölgesinde X.-XII. yüzyıllar arasında Türkmen boylarının siyasi rolleri
Political roles of Turkoman tribes in Transoxiana and Horasan regions between the Xth-XIIth centuries
- Tez No: 693449
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KARAGEÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yapılan bu çalışma ile Orta Asya bozkırlarından Maveraünnehir ve Horasan bölgelerine gelip buradan batıya göç eden Oğuz-Türkmen boylarının X. ve XII. yüzyıllar arasında Maveraünnehir ve Horasan bölgelerinde oynamış oldukları siyasi roller belirtilmeye çalışılmıştır. Yaptığımız çalışmada Oğuz gruplarının ve diğer bozkır göçebelerinin var olan yerleşik kültüre bakış açıları ve bu süreçte ilk olarak Oğuz gruplarının Müslümanlığı kabul edişi, Türkmen kimliğinin ortaya çıkışı ve Türkmenlerin göç etmiş oldukları bölgelerde yerleşik kültürler ile kurdukları siyasi sosyal ilişkiler değişim ve dönüşüm süreçleri ile oynadıkları siyasi roller açıklanmaya çalışılmıştır. Ele aldığımız yüz yıllar içerisinde yapmış olduğumuz bu çalışmamız genel bir çalışma olup, bahsi geçen tüm konu başlıkları geniş içerik boyutlarıyla işlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study tried to describe political roles played by Oghuz-Turkoman tribes between the Xth and XIIth Centuries at Transoxiana and Khorasan regions where they arrived at from Central Asian steppes and from there migrated to the west. In this study the authors tried to describe perceptions of Oghuz tribes and other nomadic groups of the existing settled culture and in this process conversion of Oghuz groups to Muslim faith before others, emergence of the Turkoman identity and political, social relationships Turkomans formed with settled cultures at areas they migrated to together with political roles they played in the processes of transformation. This study conducted regarding the centuries covered has a general scope and all subjects mentioned were discussed in broad dimensions of content.