Üniversite öğrencilerinde yalnızlık ve dini başa çıkma yolları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between loneliness and religious coping ways in university students
  1. Tez No: 977275
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL LAÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SAĞLAM DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Din, Psychology, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde yalnızlık hissi ile dini başa çıkma yolları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Üniversite yılları, bireyin ailesinden uzaklaştığı, sosyal çevresini yeniden inşa etmeye çalıştığı ve bağımsız yaşama adımlarını attığı bir dönem olarak genç yetişkinlerin yalnızlık duygusunu tetikleyebilmektedir. Yalnızlık duygusu bireylerin ruh sağlığını olumsuz etkileyebileceğinden, bu duyguyla başa çıkma yolları önemli bir araştırma konusu olarak öne çıkmaktadır. Bu araştırmada, dini başa çıkma etkinlikleri ile yalnızlık arasında ilişki olup olmadığı ve dini başa çıkma etkinliklerinin yalnızlık üzerinde bir etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma 263 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların yaş aralığı 18-57 'dir. Araştırma yöntemi oluştururken kartopu tekniği kullanılmıştır. Anket yöntemi yüz yüze ve ile Google form aracılığıyla iki farklı şekilde uygulanmıştır. Araştırmada, yalnızlık ile dini başa çıkma etkinlikleri arasındaki ilişkiyi tespit etmede korelasyon yöntemi, dini başa çıkmanın yalnızlık üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda dini başa çıkma etkinlikleri ile yalnızlık arasında ilişki olduğu ve dini başa çıkma etkinliklerinin yalnızlık üzerinde yordayıcı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak stres yaratan yaşam olayları karşısında dini başa çıkma etkinliklerinin bir olumlu işlevi olduğu söylenebilir. Bireylerin yalnızlıkla baş etme süreçlerinde dini başa çıkma stratejilerinden yararlanabilmeleri için manevi destek programlarının geliştirilmesi ve bu alanda rehberlik hizmetlerinin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the feeling of loneliness and religious coping methods among university students. University years can trigger feelings of loneliness in young adults, as this period involves moving away from family, rebuilding social circles, and taking steps toward independent living. Since the feeling of loneliness can negatively affect individuals' mental health, coping strategies for loneliness emerge as an important topic of research. This study investigates whether there is a relationship between religious coping activities and loneliness, and whether religious coping activities have an impact on loneliness. The study includes 263 participants, with ages ranging from 18 to 57. The snowball sampling technique was used to determine the research method. The survey was conducted in two ways: face-to-face and via Google Forms. In the study, the correlation method was used to determine the relationship between loneliness and religious coping activities, and regression analysis was employed to measure the effect of religious coping on loneliness. As a result of the analyses, it was found that there is a relationship between religious coping activities and loneliness, and that religious coping activities have a predictive effect on loneliness. In conclusion, it can be said that religious coping activities have a positive function in the face of stressful life events. It is recommended to develop spiritual support programs and increase guidance services in this field to help individuals benefit from religious coping strategies in dealing with loneliness.