EFL instructors' use of information and communication technologies (ICT) in English preparatory classes
Öğretim elemanlarının İngilizce hazırlık sınıflarında bilgi ve iletişim teknolojileri kullanma durumu
  1. Tez No: 693463
  2. Yazar: EMRULLAH AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ELKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hızla gelişen ve değişen bilgi toplumunda bilgi ve iletişim teknolojilerinin (BİT) İngilizce öğretiminde eğitim-öğretim süreçlerine tam anlamıyla entegre olabilmesi için öğretim elemanlarının bu teknolojileri adapte olmaları önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma İngilizce hazırlık sınıflarında İngilizce öğretim elemanlarının bilgi ve iletişim teknolojilerini (BİT) kullanım durumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada betimsel bir araştırma olarak tasarlanmış ve karma yöntem araştırmalarından açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın nicel boyutunda betimsel tarama yöntemi kullanılarak İngilizce hazırlık sınıflarında İngilizce okutmanlarının BİT kullanımları çeşitli değişkenlere göre analiz edilmiştir. Nicel veriler“The use of Information and Communication Technologies (ICT) by EFL instructors in preparatory classrooms”anketi ile toplanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise hazırlık sınıflarında ders veren İngilizce öğretim elemanları tarafından nicel araştırma sorularına verilen cevaplarına ilişkin verilerin daha detaylı incelenmesi ve açıklanması amacıyla görüşmeler yoluyla fenomenolojik bir süreç yürütülmüştür. Bu kapsamda yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak nitel veriler toplanmıştır. Son aşamada ise Karma Yöntem Araştırması felsefesine uygun olarak nicel ve nitel boyutlardan elde edilen bulgular karmalanmış ve elde edilen sonuçlar bütünleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, İngilizce öğretim elemanlarının BİT kullanımına ilişkin tutumlarında cinsiyet, yaş ve kıdem değişkenleri açısından herhangi bir farklılık olmadığı ancak eğitim düzeyi, BİT eğitimi alma değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretim elemanlarının büyük bir kısmının BİT'in ders içeriğini zenginleştirme, zamandan tasarruf etme, çeşitli materyaller tasarlama, öğrencilerin motivasyonunu ve dolayısıyla derse katılımlarını artırma açısından olumlu etkileri olduğu için eğitimde yararlı olduğunu düşündükleri belirlenmiştir. Öğretim elemanları tarafından algılanan BİT kullanımını mümkün kılan ve engelleyen durumlar ilgili literatürde tartışılmıştır. Çalışmanın sonunda, BİT'in tam entegrasyonu için araştırmacılar, uygulayıcılar ve yükseköğretim kurumları için bulgulara dayalı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the rapidly developing and changing information society, it is an important issue for the instructors to adapt information and communication technologies in order to fully integrate them into the teaching processes in English language teaching. In this context, this study sets out examine EFL instructors' use of information and communication technologies (ICT) in English prep classes. The study designed as a descriptive research, and the explanatory sequential design among mixed methods research was used in the study. In this context, using the descriptive survey method in the quantitative dimension of the research, the use of ICT of the EFL instructors in the English preparatory classes was analyzed according to various variables. The quantitative data was collected with“The use of Information and Communication Technologies (ICT) by EFL instructors in preparatory classrooms.”In the qualitative dimension, a phenomenological process was carried out through interviews in order to examine and explain the data presented by the EFL instructors teaching in the preparatory classes regarding the quantitative research questions in a more detailed way. In this context, qualitative data were collected using the semi-structured interview technique. In the last stage, in accordance with the philosophy of the Mixed Method Research, the findings obtained from the quantitative and qualitative dimensions were mixed and the results obtained were integrated. As a result of the study, it was determined that there is no difference in EFL instructors' attitudes of ICT use regarding gender, age, teaching experience, but significant difference is determined regarding education level, taking ICT training variables. It was also determined that most of the instructors think that ICT is useful in education as it has positive effects in terms of enriching the contents, saving time, designing various materials, increasing students' motivation and therefore participation. The barriers and enablers of ICT use perceived by the instructors were discussed within the related literature. At the end of the study, implications based on the findings were presented for researchers, practitioners and higher education institutions for the complete integration of ICT.