Yetişkinlerde sosyal fobi ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analyzing the relationship between social phobia and hopelessness levels in adults
  1. Tez No: 693496
  2. Yazar: SERCAN CEBECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJEN İLNEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı yetişkinlerde sosyal fobi ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek olup ayrıca bu amaçla birlikte yetişkinlerdeki sosyal fobi ve umutsuzluk düzeylerinin cinsiyet, yaş, medeni durum ve eğitim durumları açısından anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek hedeflenmektedir. Araştırmanın örneklemini Giresun ilinde yaşayan, tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilmiş 21 yaş ve üzerinde 64'ü kadın, 66'sı erkek olmak üzere toplamda 130 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Liebowıtz Sosyal Fobi Belirtileri Ölçeği”ve“Beck Umutsuzluk Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analiz edilmesinde Pearson Korelasyon Analizi, t testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 25 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre yetişkin katılımcıların sosyal fobi ve umutsuzluk düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda katılımcılarda sosyal fobinin kaygı ve kaçınma düzeylerinde cinsiyet, yaş ve medeni durumlara göre anlamlı bir farklılaşmanın olmadığı belirlenmiştir. Eğitim durumuna göre ise üniversite eğitim seviyesine sahip katılımcıların sosyal fobinin kaygı ve kaçınma düzeylerinin lisansüstü eğitim seviyesine sahip katılımcılardan anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır. Katılımcılarda cinsiyet, medeni durum ve eğitim durumlarına göre umutsuzluk düzeylerinde anlamlı bir farklılaşma tespit edilmemiştir. Yaş durumuna göre ise yaşı 21-30 aralığında olan katılımcıların umutsuzluk düzeylerinin 41-50 ile 51 ve üstü yaş grubuna sahip katılımcıların umutsuzluk düzeylerinden anlamlı olarak yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This investigation's aim is to analyze the relationship between social phobia and hopelessness levels in adults also be amed to specify are social phobia and hopelessness levels being different according to gender, age, marital status, edvcational background. Investigation's sample was constituted with 130 adults included 64 womens and 66 mens who are ın age of 21 and ower 21, living in Giresun and chosen by chance sample method. In this investigation“Personal Information Form”,“Liebowıtz Social Phobia Sings Scale”,“Beck Hopelessness Scale”are used as data collection tool. In analyzing the datas which are acquired from the investigation, Pearson Cornelation Analyze, t test and Anova tests were implemented. The datas were analyzed by using 25 packet programs of IBM SPSS Statistics. According to the results of investigation it is made firm that there is a meaningful relationship between adult participants social phobia and hopelessness levels in a positive way. According to the results of investigation ıt ıs defined in participants that there is no differentiation in the concern and eschewal levels of social phobia. According to educational background, the peoples who have university degree concern and eschewal levels are much more than the people who have postgradvate degree.