A novel approach for investigation of electromagnetic impact on human body and its response analysis
- Tez No: 693495
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞU ÇAĞDAŞ ATİLLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tez, elektromanyetik dalgaların uzmanlaşması ve insanlar üzerindeki etkileri kapsamındaki üç temel konuyu tartışıyor. Birinci konu, yüksek frekanslı 27.74 GHz'lik 5G anteninin kafa katmanları üzerindeki etkisine katkıda bulunan“Yüksek Frekanslı Beşinci Nesil Dalgaların Kafa Üzerindeki Etkisi ve Yeni Bir Görüşle Sonuçları”dır. katmanlar arasındaki elektromanyetik dalgalar ve SAR etkisinin hangi katmanda kaybolduğunu veya azaldığını belirtir. Ayrıca, kafanın yansıyan radyasyon modelindeki rolü ve sürekli enerjiyi hesaplayarak enerji hasatından faydalanmak. İkinci bölüm olan“Biyokimya Çerçevesinde Elektromanyetik Radyasyon ve Termodinamik Parametreler Arasındaki Matematiksel Bir Model için Yeni Bir Vizyon”, biyokimya açısından termodinamik parametreler ile elektromanyetik parametreler arasındaki formüllerin ilişkisini bulmak için yeni bir model sundu, Entalpi, İç enerji ve Gibbs serbest enerji, insan vücudundaki biyolojik reaksiyonu tanımlamak için mükemmel göstergelerdir. Bu formüller vücut reaksiyonlarını veya Krebs döngüsünü kontrol eder. Ayrıca, türetilen formüller, Gibbs serbest enerjisini negatif bir değere çevirerek reaksiyonu spontane olmayandan spontane forma dönüştürür. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak atmosferde artan elektromanyetik dalgalar. Bu, tüm disiplinlerdeki manyetik dalgaların etkisini dikkate almak için tüm denklemleri acilen değiştirmeye ve güncellemeye çağırıyor. Sonuncusu“Yeni Görüşte SAR Etkisi ile Kafa Kanında Hiperterminin Hesaplanması”SAR'lar ve insan kafasındaki hipertermi arasındaki ilişki bu makalede yeni, hesaplanması kolay bir prosedür ve güvenilir sonuçlar kullanılarak tartışılmaktadır. Kan sıcaklığı artışı SAR, ısı transferi ve termodinamik denklem kullanılarak ölçülür. Kütle, kalınlık, termal iletkenlik sabiti, iletim filmi, hacimsel kan akış hızı, absorpsiyon süresi, her katman için enerji absorpsiyon bölgesi ve kafa katmanlarının özgül ısı kapasitesi dikkate alınır. Bu sonuçlara göre, sıcaklık değişimi, gerçek absorpsiyon oranı ve radyasyona maruz kalma süresi ile belirlenir, baş tabaka özellikleri sabit kalır. Ayrıca, baş katmanlarının sıcaklık değişimlerine dayanabildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis discusses three essential topics within the specialization of electromagnetic waves and their impact on humans. The first subject is“The Impact of the Fifth Generation Waves with High Frequencies on the Head and Their Results with a Novel Vision,”which contributes the influence of the 5G antenna at high frequency 27.74 GHz on the head's layers to obtain the penetration distance of electromagnetic waves through the layers and state which layer the SAR impact disappear or reduce. Moreover, the role of the head in the reflected radiation pattern, and calculate the sustained energy to benefit from harvesting energy purposes. The second part is“A Novel Vision for Mathematical Model between Electromagnetic Radiation and Thermodynamic Parameters in Biochemistry Frame ”submitted a novel model to find the relation of formulas between the thermodynamics parameters and electromagnetic parameters in biochemistry considerations, The Enthalpy, Internal energy, and Gibbs free energy are perfect indicators for describing bio-reaction in the human body. These formulas control body reactions or Krebs cycle. Moreover, the derived formulas convert the reaction from nonspontaneous to spontaneous form by converting Gibbs free energy to a negative value. The increasing electromagnetic waves in the atmosphere due to technological development. Which urges urgently to amend and update all equations to consider the effect of magnetic waves in all disciplines affected them. The last one is“The Hyperthermia Calculating in Head Blood by the SARs Influence in Novel Vision”The association between SARs and hyperthermia in the human head is discussed in this article using a novel, simple-to-calculate procedure and reliable outcomes. The blood temperature increase is measured using SAR, heat transfer, and the thermodynamic equation. The mass, thickness, thermal conductivity constant, conduction film, volumetric blood flow rate, absorption time, energy absorption region for each layer, and specific heat capacity of the head layers are all regarded. According to these results, the temperature change is determined by actual absorption rate and period of radiation exposure, with head layer properties staying constant. Also, the head layers were found to be capable of withstanding temperature variations.