Ergenlerde spora yönelik tutumun çatışma çözme becerileri ve akademik başarı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of adolescents' attitude to sports and conflict resolution skills and academic success
- Tez No: 693538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP EMRE TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gelişen teknoloji, değişen toplum şartlarıyla beraber bireyler de gelişen ve değişen yaşam tarzlarına sahip olmaktadırlar. Bu değişimler, bireylerin hareket alanlarında da belli değişimlere neden olmaktadır. Bu nedenle eğitimin de ayrılmaz parçası görülen sportif faaliyetlere yönelim artmıştır. Yaşantımızda sporun varlığı, spora karşı bir tutum geliştirmemize de kaynaklık eder. Bu araştırmada ergenlerde oluşan spora yönelik tutumun, çatışma çözme becerileri ve akademik başarılarıyla nasıl bir ilişkisi olduğunu ortaya koymaktır. Araştırma kapsamına İstanbul ili, Zeytinburnu ilçesi Haluk Ündeğer Anadolu Lisesi öğrencileri alınmıştır. Araştırmaya 259'u kız, 124'ü erkek olmak üzere toplam 383 öğrenci katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin çoğunluğu %32.6 ile 15 yaşındaki öğrencilerdir. Katılımcıların %51.4'ünün güncel diploma puanı 70-84 puan aralığındadır. Katılımcılar araştırmaya gönüllülük esasına göre, çalışma hakkında bilgilendirilip, onay vermeleri doğrultusunda katılım sağlamışlardır. Araştırmada değerlendirmeler için; Spora Yönelik Tutum Ölçeği, Çatışma Çözme Ölçeği ve öğrencilerin güncel diploma puanları kullanılmıştır. Tüm istatistiksel analizler IBM SPSS 25.0 programı ile yapılmıştır. Araştırmada ilk olarak veri toplama araçlarının normal dağılım hipotezine uyup uymadığı çarpıklık ve basıklık katsayılarına bakılmak suretiyle tespit edilmiş, veri seti aykırı değerlerden temizlenmiş ve parametrik test yöntemleri tercih edilmiştir. Ardından veri toplama araçlarının güvenilirliği değerlendirilmiş ve daha sonrasında tanımlayıcı istatistikler verilmiştir. Araştırmanın hipotez değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; Katılımcıların spora yönelik tutum ve alt boyutlarına katılım düzeyleri cinsiyetlerine göre farklılık göstermektedir. Katılımcıların çatışma çözme ve alt boyutlarına katılım düzeyleri cinsiyetlerine göre farklılık göstermemektedir. Katılımcıların spora yönelik tutum ve alt boyutlarına katılım düzeyleri yaşlarına göre farklılık göstermektedir. Katılımcıların çatışma çözme ve alt boyutlarına katılım düzeyleri yaşlarına göre farklılık göstermemektedir. Katılımcıların spora yönelik tutum ve alt boyutlarına katılım düzeyleri diploma puanlarına göre farklılık göstermektedir. Katılımcıların çatışma çözme ve alt boyutlarına katılım düzeyleri diploma puanlarına göre farklılık göstermemektedir. Sonuçta ise literatür ışığında tartışılmış, öneriler kısmında yapılan çalışmanın sonuçlarına göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, changing social conditions, individuals have developing and changing lifestyle. These changes also cause certain changes in the movement areas of individuals. For this reason, interest in sports activities, which are considered an integral part of education, has increased. The existence of sports in our lives also helps us develop an attitude towards sports.The aim of this study is to reveal how adolescents' attitude towards sports is related to their conflict resolution skills and academic achievements.Haluk Ün Değer Anatolian High School students from Istanbul province, Zeytinburnu district, were included in the research. A total of 383 students, 259 girls and 124 boys, participated in the study.With a rate of 32.6, the majority of the students participating in the study are 15-year-old students.The current diploma score of 51.4% of the participants is in the range of 70-84 points.Participants participated in the study on a voluntary basis by informed about the study and given their consent.For evaluations in the research; Attitude towards Sports Scale, Conflict Resolution Scale and students' current diploma scores were used.All statistical analyzes were performed by IBM SPSS 25.0 software. In the study, firstly, it was determined whether the data collection tools comply with the normal distribution hypothesis by looking at the skewness and kurtosis coefficients, the data set was cleaned of outliers and parametric test methods were preferred.Then, the reliability of the data collection tools was evaluated and after that descriptive statistics were given.The hypothesis of the research was evaluated. According to the research; Participants' attitudes towards sports and their participation levels in sub-dimensions differ according to their gender. Yet, The participants' levels in conflict resolution and its sub-dimensions do not differ according to their gender.Participants' attitudes towards sports and their participation levels in sub-dimensions differ according to their age. The participants' attitudes towards sports and their participation levels in their sub-dimensions differ according to their diploma scores while the participants' levels of participation in conflict resolution and sub-dimensions do not differ according to their diploma scores.As a result, it was discussed in the light of the literature, and suggestions were decided according to the results of the study in the suggestions section.