Rotasyona izin veren menteşeli tipte total diz protezi uygulamalarımız ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Mid-term results of rotating hinged knee prosthesis
- Tez No: 693555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KARGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: İleri derece de bağ instabilitesi ya da ciddi kemik kaybı diz artroplastisi cerrahisinde karşılaşılabilecek zorluklardır. Bu gibi durumlarda, rotasyona izin veren menteşeli diz protezleri problemlerin çözümünde değerli olabilir. Bu çalışmada modern nesil rotasyona izin veren menteşeli diz protezlerinin orta dönem sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Çalışma planı: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Şubat 2009 – Aralık 2011 yılları arasında, 19 hastanın 23 dizine primer ya da revizyon cerrahisinde uygulanmış, rotasyona izin veren menteşeli diz protezi retrospektif olarak değerlendirildi. Bir hastanın bilateral dizi ameliyat öncesi değerlendirilemediği için çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların dördü erkek iken ondördü bayan idi. Hastaların ortalama takip süresi 36 aydı. Son takiplerinde hastaların yaş ortalaması 73 idi. Bulgular: Hastaların ameliyat öncesi Hospital for Special Surgery diz skoru ortalama 44, Diz Cemiyeti diz ve fonksiyonel skorları ise sırasıyla ortalama 27, 18 iken ameliyat sonrası son takiplerinde skorlar sırası ile 83, 82, 70 olarak tespit edildi. Ayrıca ameliyat öncesi ortalama 76 derece olan eklem hareket açıklığı ameliyat sonrası son takiplerinde 101 dereceye artış gösterdi. İki hastada ameliyat esnasında patellar tendon rüptürü gelişirken dört hastada ameliyat sonrası dönemde periprostetik kırık, aseptik gevşeme, periprostetik enfeksiyon ve patellofemoral instabilite gibi çeşitli komplikasyonlar gelişti. En kısa takip süremiz olan iki yıl sonunda protez sağ kalımı %90 olarak tespit edildi. Çıkarımlar: İleri bağ instabilitesi ya da ciddi kemik kaybı varlığında, rotasyona izin veren menteşeli diz protezleri, primer veya revizyon diz artroplastisinde başarı ile uygulanabilir. Bununla beraber yüksek komplikasyon oranları her zaman akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of our study is to evaluate the mid-term results of rotating hinged knee prosthesis, which can be used in primary or revision surgeries, that may be complicated by advanced ligamentous instability or severe bone defect. Method: The rotating hinged knee prosthesis applied to 23 knees of 19 patients in primary or revision surgeries at Metin Sabanci Baltalimani Bone Diseases Training and Research Hospital between February 2009 and December 2011 are evaluated retrospectively. One patient was excluded from the study because pre-operative evaluation of the knee was not available. Four patients were male and fourteen were female. The average follow-up period for the patients was 36 months. The average age of the patients at their last follow-up was 73. Results: The average Special Surgery Knee Score, Knee Society Knee Score, Knee Society Functional Score were 44, 27, and 18 respectively before the surgery; and 83, 92, and 70 in the final post-surgery follow-ups. In addition, the average range of motion increased from the pre-operative level of 76 to 101 at the final evaluation. Two patients had per-operative rupture of the patellar tendon, and four patients had various complications after the surgery, including periprosthetic fracture, deep infection, aseptic loosening ve patellofemoral instability. The prosthesis survival was 90% at the end of two years, which is our shortest follow-up period. Conclusion: Primary or revision knee arthroplasty using rotating hinged knee prosthesis can be successful in cases with advanced ligament instability or severe bone defect, however increased complication rates should be kept in mind.