Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin tiroid hastalıkları hakkındaki bilgi düzeyi
  1. Tez No: 693560
  2. Yazar: BURCU ARIK BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: Tiroid hastalıklarının birçoğu birinci ve ikinci basamak sağlık kuruluşlarında sık karşılaşılır. Genellikle nonspesifik semptomlarla ortaya çıkar. Farklı metabolik etkilere sahiptir. Birçoğu kolaylıkla tedavi edile bilinir. Tanısı anamnez, fizik muayene, laboratuvar ve görüntüleme teknikleri ile olmaktadır. Tanı konulup tedavi edilemediği taktirde ciddi sonuçlar doğurabilir. Aile hekimleri tanı ve tedavisinde önemli rol oynar. Çalışmamızın amacı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi, Şişli Etfal SUAM, Haydarpaşa ve Gaziosmanpaşa SUAM da eğitim alan Aile hekimliği asistanlarının tiroid hastalıkları hakkındaki bilgi düzeyinin değerlendirilmesi ve doktorların farkındalığının artırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız gözlemsel anket çalışmasıdır. Çalışma evrenini 01.09.2021-01.11.2021 tarihleri arasındadır. Çalışmamız İstanbul'da eğitim almakta olan Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi, Şişli Etfal SUAM, Haydarpaşa ve Gaziosmanpaşa SUAM da eğitim alan aile hekimliği asistanlarına yapılmıştır. 218 asistan hekim katılmıştır. Araştırma verileri literatüre bakılıp, uzmanlardan görüş alınarak oluşturulan anket formu ile toplandı. Asistanlara tiroid hastalıkları hakkında doğru/yanlış/bilmiyorum olarak cevaplanabilen sorular yöneltildi. Her doğru cevap 1 puan kabul edilip diğerleri 0 puan olarak belirlendi. Ortalama değer oluşturulup altında kalan puan yetersiz kabul edildi. Veriler SPSS 23.0 paket programında analiz edilmiş, P anlamlılık değeri
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Many of the thyroid diseases are frequently encountered in primary and secondary healthcare settings. It usually occurs with nonspecific symptoms and has various metabolic effects. Most of them can easily be treated. Diagnosis consists of anamnesis, physical therapy, laboratory and imaging technics. Unless a timely treatment is done, serious problems can occur. Family doctors play a major role on the diagnosis and treatment of thyroid diseases. The objective of this study is to assess the knowledge level of assistant family doctors who work at Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi, Şişli Etfal SUAM, Haydarpaşa ve Gaziosmanpaşa SUAM and increase their awareness. MATERIALS & METHOD: The study is an observational survey and carried out betwen the dates 01.09.2021-01.11.2021. The surveys were done by the assistant family doctors who work at Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi, Şişli Etfal SUAM, Haydarpaşa ve Gaziosmanpaşa SUAM. 218 assistant family doctors attended to the study. Research data have been obtained from literatüre and opinion of experts by using survey results. A questionnaire consisting of the answers 'True', 'False' and 'I have no idea' has been presented to the assistants about thyroid diseases. Every true answer was accepted as 1 point and other answers were counted as 0 point. Average values were generated and the results which were below that value were accepted as incompetent. The data were analysed on SPSS 23.0 package software and P significance value was accepted as