Ergenlerde nikotin ve internet bağımlılığının psikolojik belirtilerle olan ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship of nicotine and internet addiction psychological symptomps in adolescents
  1. Tez No: 693571
  2. Yazar: SELEN BALAHOR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Türkiye'de nikotin ve internet bağımlılığı ergenler için önemli bir risk teşkil etmektedir, bu konularda yapılmış olan araştırmalar yetersiz ve sınırlı olduğu dikkat çekmektedir. Ülkemizde giderek artmakta olan bu genç nüfusun fazlalığı, internetten kullanımının yaygınlaşma hızının fazlalığıyla birlikte patolojik sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Özellikle okul çağında sık görüldüğü için öğrencilerin ruhsal ve bedensel gelişimlerini, sosyal ilişkilerini kötü yönde etkileyerek akademik başarılarını da düşüren aşırı şekilde internet/bilgisayar kullanımı; bireyin hem akademik hem de kişisel gelişimini negatif yönde etkilemekte, kişiyi bağımlı hale getirmektedir. Ergenlik döneminin diğer bir risk unsuru olan nikotin kullanımı 7-12 yaşlara kadar düşmüştür. Bu araştırma 12-18 yaş aralığında olan ergen bireylerin nikotin ve internet bağımlılık düzeylerini araştırmak, yaygınlıklarını araştırmak ve psikolojik belirtilerle olan ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada ilişkisel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 12-18 yaş aralığında olan nikotin ve internet kullanımı olan 300 bireye yapılmıştır. Veriler pandemi sürecinde olunduğu için internet üzerinden anket şeklinde uygulanıp toplanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak ebeveyn onam formu, aydınlatılmış onam formu, sosyodemografik bilgi formu, SCL-90-R (Psikolojik belirti tarama) Testi, Young İnternet Bağımlılığı Formu (Kısa Form), Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi kullanılmıştır. Araştırmada analizler arasındaki ilişkilerin saptanması adına Pearson Korelasyon, analizlerin ölçekler arasında oluşturmuş olduğu farkın anlamlı veya anlamsız olduğunu saptamak adına T Test ile Tek Yönlü olan Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. İnternet bağımlılığı ölçeği, nikotin bağımlılık testi, SCL-90-R ölçeği ile cinsiyet, eğitim durumu, anne ve babanın durumu, kardeş sayısı, ailenin aylık gelir durumu, sigara kullanım süresi, sigaraya başlama nedeni, haftalık internet kullanım süresi ve akıllı telefonu en sık kullanma sebebi değişkenleri arasında anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. İnternet Bağımlılık Ölçeği ve Nikotin Bağımlılık Testi ile SCL-90-R ve alt boyutlar arasında anlamlı bir ilişki olduğu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nicotine and internet addiction pose a significant risk for adolescents in Turkey, and it is striking that research on these issues is insufficient and limited. This increasingly young population in our country has started to arise pathological problems associated with the spread of the internet. Excessive internet / computer use, which negatively affects the psychological and physical development and social relations of students and reduces their academic achievement, especially as it is common in the school age, negatively affects both the academic and personal development of the individual and makes the individual dependent. Nicotine use, which is another risk factor of adolescence, has dropped to 7-12 years of age. This research aimed to investigate the nicotine and internet addiction levels of adolescents between the ages of 12-18, to investigate their prevalence and to examine their relationship with psychological symptoms. The relational ( associational ) research method was used in this research. The sample of the research was conducted on 300 individuals between the ages of 12-18 with nicotine and internet use. Since it is in the pandemic process, the data were collected and applied as a survey on the internet. Parental consent form, informed consent form, sociodemographic information form, SCL-90-R (Psychological Symptom Screening) Test, Young Internet Addiction Form (Short Form), Fagerström Nicotine Addiction Test were used as data collection tools in the research. The Pearson correlation was used in the study to determine the relationship between a series of analysis. The T test and the One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used to determine the significance or insignificance of the difference between the scales. Internet addiction scale, nicotine addiction test, SCL-90-R scale with gender, education status, mother and father's status, number of siblings, monthly earning of the family, duration of smoking initiation, reason of smoking, weekly internet use and smart phone significant results were obtained among the variables of reason for use. Between SCL-90-R and sub-dimensions with Internet Addiction Scale and Nicotine Addiction Test was analyzed that there is a meaningful relationship.