Atatürk Üniversitesi öğrencilerinin sigara ve internet bağımlılığı prevelansı ve bu bağımlıklar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Smoking and internet addiction prevalence of Atatürk University students and evaluation of the relationship between these adddicts
  1. Tez No: 479071
  2. Yazar: ZAFER ERDİN DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmada Atatürk Üniversitesi merkez kampüsteki öğrencilerin sigara ve internet bağımlılığı oranlarını tespit etmek, bu bağımlıklar arasında ilişki olup olmadığını araştırmak, öğrencilerle, sağlık çalışanlarının dikkatini bu konuların üzerine çekmek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, Ekim 2016- Ocak 2017 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Yakutiye yerleşkesinde 1816 üniversite öğrencisi arasında yapıldı. Araştırmaya katılan öğrencilere görüşme formu, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi doldurtuldu. Öğrencinin demografik verileri ve anket sonuçları istatiksel olarak çalışıldı. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler ortalama, yüzde ve standart sapma olarak sunuldu. Verilerin analizinde Pearson Ki-Kare Testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Smoking And Internet Addiction Prevalence of Atatürk University Students and Evaluation of the Relationship Between These Adddicts Objective: In this study, it was aimed to determine the smoking and internet dependency ratios of the students at Ataturk University, to investigate whether there is a relationship between these addicts and to draw the attention of students and health workers to these subjects. Method: The study was conducted among 1816 university students in the Yakutiye Campus of Ataturk University between October 2016 and January 2017. The participants in the survey were interview form, Young Internet Addiction Scale, Fagerström Nicotine Dependency Test. The demographic data of the students and the results of the questionnaires were studied statistically. Descriptive statistics were presented as mean, percent and standard deviation. Pearson Chi-square test was applied in the analysis of the data.