Yetişkinlerde gıda tüketim alışkanlıklarının demografik özelliklere göre karşılaştırılması
Comparison of food consumption habits in adults by demographic characteristics
  1. Tez No: 693576
  2. Yazar: KÜBRA SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gıda tüketim alışkanlıkları, insan davranışının en karmaşık yönlerinden biridir. Birden çok güdü ile belirlenmekte, birden çok uyaran tarafından yönlendirilmekte ve kontrol edilmektedir. Kişideki bazı özellikler demografik yapısını belirler. İnsanları ve toplulukları birbirinden ayıran, aynı zamanda da birbirine bağlayan bu özelliklerin bazıları cinsiyet, yaş, ırk, din, sosyal sınıf, coğrafya ve aile yapısı olarak tanımlanmaktadır. Yetişkinlerde gıda tüketim alışkanlıklarının demografik özelliklere göre karşılaştırılması konulu çalışmada yetişkinlerin gıda tüketim alışkınlıklarının demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymak, elde edilen sonuçlardan hareketle özellikle gıda tüketim alışkanlığı konusunda eksik ve hataları olan yetişkinlere önerilerde bulunmaktır. Sağlıklı yetişkinler sağlıklı yaşlılık döneminin yaşanması ve bu sayede sağlıklı toplumlar yaratılması anlamına gelmektedir. Özellikle günümüzde beslenme kaynaklı yaşanan problemlerin kaynağını yetişkinlerin oluşturduğu düşünülmektedir. Nitekim çocukların doğru beslenme alışkanlığı kazanmasında yetişkin ebeveynler önemli rol oynarken yaşlılık döneminin sağlıklı olarak geçirilmesinde de yetişkinlik döneminde edinilen beslenme alışkanlıkları olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla yaş, cinsiyet, gelir, öğrenim durumu, yaşanılan yer gibi değişkenlerin yetişkinlerin gıda tüketimi üzerine olan olumlu ve/veya olumsuz etkilerinin aslında tüm toplumun sağlıklı beslenme davranışlarını etkileyen önemli bir problem olduğu düşünülmektedir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Anket formunun hazırlanmasında Özmetin (2006) ve Çetin (2007) tarafından yapılmış olan çalışmalarda yer alan ölçeklerden yararlanılmıştır. Bu ölçekler sayesinde yetişkinlerin beslenme alışkanlık ve davranışları ölçülmüştür. Çalışma evreninin Türkiye'de yaşayan 20-59 yaş arası yetişkinler oluşturmaktadır. Çalışmada örneklem belirleme yoluna gidilmiş ve çalışma kapsamına 405 kişi kolayda örnekleme yöntemiyle alınmıştır. Çalışma, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde beslenme alışkanlıkları, gıda tüketimi ve gıda tüketim alışkanlığını etkileyen faktörler ele alınmıştır. İkinci bölümde yetişkinlerde gıda tüketimi, beslenme davranışları, yetişkinlerde öğün tüketimi ile ilgili kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde araştırmanın problemi, araştırmanın amacı ve kapsamı, araştırmanın önemi, araştırmanın evren ve örneklemi, veri toplama yöntemi, pilot çalışma, literatür taraması, hipotezler, varsayımlar ve çalışmanın sınırlılıklarına, dördüncü bölümde toplanan veriler sonucu elde edilen bulgulara değinilmiştir. Son bölümde ise araştırma sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Food habits are one of the most complex aspects of human behavior. It is determined by more than one motive, directed and controlled by more than one stimulus. Some characteristics of a person determine his demographic structure. These characteristics that separate and also connect people and communities from each other are defined as gender, age, race, religion, social class, geography and family structure. Comparison of food consumption habits of adults according to demographics was not shown according to demographic information, and based on the results obtained, it is to make suggestions to those who have deficiencies and mistakes in eating habits. Healthy adults mean living a healthy old age and thus creating healthy societies. Especially, it is thought that adults are the source of nutritional problems. As a matter of fact, while adult parents play an important role in the correct eating habits of children, it is thought that the nutritional habits acquired in adulthood are also important in passing the old age period healthy. Therefore, it is thought that the positive and / or negative effects of variables such as age, gender, income, education level, place of residence on food consumption of adults are actually an important problem affecting the healthy eating behaviors of the whole society. Questionnaire technique, one of the quantitative research methods, was used in the study. The scales in the studies conducted by Özmetin (2006) and Çetin (2007) were used in the preparation of the questionnaire form. Thanks to these scales, the eating habits and behaviors of adults were measured. The population of the study consists of adults between the ages of 20-59 living in Turkey. Sampling was chosen in the study and 405 people were included in the study by convenience sampling method. The study consists of five chapters. In the first part, nutritional habits, food consumption and factors affecting food consumption habits are discussed. In the second part, food consumption in adults, nutritional behaviors, meals in adults A conceptual framework for consumption has been created. In the third part of the study, the problem of the research, the purpose and scope of the research, the importance of the research, the universe and sample of the research, the data collection method, pilot study, literature review, hypotheses, assumptions and the limitations of the study, and the findings obtained as a result of the data collected in the fourth part are mentioned. In the last section, research results are given.