Farklı turunçgil anaçlarının navelate portakal çeşidinde bitki besin elementi düzeyleri ve fizyolojik özellikler üzerine etkileri
Effects of different citrus rootstocks on plant nutrient levels andphysiological properties of navelate orange varieties
- Tez No: 841558
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma kapsamında, 9 farklı özelliklere sahip turunçgil anacının Navelate portakal çeşidinin yaprak bitki besin elementi seviyeleri ve fizyolojik özellikler üzerindeki değişimleri 2021-2022 vejetasyon periyodunda bir yıl süreyle incelenmiştir. Çalışma sonuncunda anaçların bitki besin elementi alınımı üzerine önemli etkilere sahip olduğu gözlemlenmiştir. Fhlorag 1 anacı P, Fe, Zn ve Cu elementlerinde en yüksek, N alımında da ikinci anaç olduğu bulunmuştur. FAO-SRA anacı Mn düzeyi bakımından en yüksek; K elementinde ise en düşük değere sahip olmuştur. Tuzcu 891 Turuncu anacı Mg ve K da en yüksek, Fe ve P elementinde de en düşük değere sahip anaç olarak belirlenmiştir. En yüksek N içeriği Swingle Sitrumelo anacı, en yüksek Ca seviyesi için FA 517 anacı bulunmuştur. Fizyolojik parametreler bakımından en yüksek SPAD değeri Swingle Sitrumelo ve FA 517; en düşük FA 5 anacında bulunmuştur. En yüksek PSII değerleri FAO-SRA, Swingle Sitrumelo, FA 517 ve Volkameriana; en düşük ise Carrizo Sitranjı anacında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the leaf nutrient levels and physiological characteristics of Navelate orange variety on 9 different rootstocks were examined for one year during the 2021-2022 vegetation period. At the end of the study, it was observed that rootstocks have significant effects on plant nutrient uptake. Fhlorag 1 rootstock was found to be the highest in P, Fe, Zn, and Cu elements, and the second highest in N uptake. FAO-SRA rootstock had the highest level of Mn and the lowest value in K. Tuzcu 891 orange rootstock was identified as having the highest values in Mg and K, and the lowest values in Fe and P elements. Swingle Citrumelo rootstock had the highest nitrogen content, and FA 517 rootstock had the highest calcium level. In terms of physiological parameters, the highest SPAD values were found in Swingle citrumelo and FA 517, while the lowest were in FA 5 rootstock. The highest PSII values were determined in FAO-SRA, Swingle Citrumelo, FA 517, and Volkameriana, while the lowest were in Carrizo Citrange rootstock.