Farklı bitki besin elementi kompozisyonlarının su kültüründe yetiştirilen çarliston biber bitkisinin gelişimi ve kimi bitki besin elementi içeriğine etkisi
Effect of different plant nutrient composition on the development and some plant nutrient content of charliston pepper plant grown in hydroponic culture
- Tez No: 899299
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, hidroponik sistemde farklı kombinasyonlarda artan azot (6-8-10-12 mM), potasyum (6-8 mM) ve kalsiyum (2-4 mM) besin elementleri uygulanarak biber (Capsicum annuum L.) bitkisinin gelişimi ve kimi besin elementi içeriklerine etkilerini belirleyebilmek amacıyla yürütülmüştür. Uygulanan dozlardan en yüksek kuru madde verimi N3K1Ca1 (70,26 g) kombinasyonundan elde edilirken, en düşük kuru madde verimi ise N1K2Ca2 (8,40 g) kombinasyonunda belirlenmiştir. En yüksek kaldırılan azot miktarı (2568,96 mg) N3K1Ca1 uygulamasında, en düşük kaldırılan azot miktarı ise (215,28 mg) N1K2Ca2 uygulamasında belirlenmiştir. En yüksek kaldırılan potasyum miktarı (4275,95 mg) N4K2Ca2 uygulamasından elde edilirken, ikinci sırada en yüksek kaldırılan potasyum (4069,61 mg) N3K1Ca1 uygulamasında belirlenmiştir. En yüksek kaldırılan kalsiyum miktarı (645,98 mg) N4K1Ca2 uygulamasından elde edilirken potasyum dozunun artması ile kaldırılan kalsiyum miktarında azalma görülmüştür. N3K1Ca1 uygulaması yüksek kalsiyum değeri veren 3. Uygulama olmuştur. Kalsiyum ve potasyumla birlikte artan miktarlarda uygulanan azot dozlarının biber bitkisinin yeşil aksam kaldırılan N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Cu, Zn, Mn ve B değerlerini olumlu yönde etkilemesine rağmen; artan kalsiyum dozlarının biber bitkisinin yeşil aksam kaldırılan N, P, K, Mg, Na, Fe, Cu, Zn ve B değerlerine etkisi olumsuz olmuştur. Benzer şekilde artan potasyum dozlarının biber bitkisinin yeşil aksam kaldırılan N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Cu, Zn ve B değerlerini olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Çalışmada biber bitkisinin kaldırılan miktarları göz önüne alındığında 10mM N - 6mM K - 2mM Ca dozuna kadar kuru ağırlık ve besin elementi alımında artış görülmesine rağmen, N, K, Ca'un artan dozlarında kuru ağırlık ve kimi besin elementlerinin alımında azalmaya yol açması nedeniyle bitkilerin N, K, Ca ile beslenmesinde bir limit doz bulunması gerektiği ve uygulanabilecek en uygun dozun N3K1Ca1 (10mM N - 6mM K - 2mM Ca) olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of increasing levels of nitrogen (6-8-10-12 mM), calcium (2-4 mM) and potassium (6-8 mM) applying in different combinations to a hydroponic system, on the growth and some nutrient element contents of bell pepper (Capsicum annuum L) plants. While the highest dry matter yield from the applied doses was obtained from the N3K1Ca1 (70.26 g) combination, the lowest dry matter yield was determined from the N1K2Ca2 (8.40 g) combination. The highest up taken amount of nitrogen (2568.96 mg) was determined in the N3K1Ca1 application, and the lowest up taken amount of nitrogen (215.28 mg) was determined in the N1K2Ca2 application. While the highest uptaken amount of potassium (4275.95 mg) was obtained from the N4K2Ca2 application, the second highest amount of potassium (4069.61 mg) was determined from the N3K1Ca1 application. While the highest uptaken amount of calcium (645.98 mg) was obtained from N4K1Ca2 application, a decrease in the uptaken amount of calcium was observed as the potassium dose increased. N3K1Ca1 application was the 3rd application that gave high calcium value. Although nitrogen doses applied in increasing amounts along with calcium and potassium positively affect the uptaken N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Cu, Zn, Mn and B values of the pepper plant; the effect of increasing calcium doses on the uptaken N, P, K, Mg, Na, Fe, Cu, Zn and B values of pepper plants was negative. Similarly, it was determined that increasing potassium doses negatively affected the uptaken N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Cu, Zn and B values of the pepper plant. Considering the up taken amounts of the nutrients from the pepper plant in the study, although there was an increase in dry weight and nutrient uptake up to a dose of 10mM N - 6mM K - 2mM Ca; Since increasing doses of N, K and Ca cause a decrease in dry weight and the uptaken amounts of some nutrients, there must be a limit dose in feeding plants with N, K and Ca. It was concluded that the most appropriate dose to apply is N3K1Ca1 (10mM N - 6mM K - 2mM Ca).