Determination of anti-tumor activity of novel naphthazarin derivatives
Yeni naphthazarin türevlerinin anti-tümör etkisinin belirlenmesi
- Tez No: 693596
- Danışmanlar: PROF. DR. YELDA ÖZDEN ÇİFTÇİ, PROF. DR. TAMER YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Onkoloji, Biology, Genetics, Oncology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Naftazarin, Boraginaceae bitki cinsinin köklerinden elde edilen doğal 4-Naftakinon türevlerinden biridir. Naftazarinin kanser hücrelerinde anti-tümör etkileri olduğu gösterilmiştir. Bununla birlikte literatürde, asetil gruplarının eklenmesiyle modifiye edilen yeni Naftazarin türevlerinin anti-tümör aktivitesine ilişkin hiçbir çalışmaya rastlanmamıştır. Meme kanseri, kadın popülasyonunda en sık görülen kanser türüdür. Bu nedenle, bu tezin amacı 4-hidroksi-5,8-diokzo-5,8-dihidronaftalinil-1-asetat (Bileşik 1) ve 5,8-diokzo-5,8-dihidronaftalinil-1,4-diasetat (Bileşik 2) naftazarin türevlerinin meme kanseri hücre hatları üzerindeki hücresel antikanser aktivitesini incelemektir. Naftazarin türevinin MCF-7, MDA-MB-231, SK-BR-3 meme kanseri ve meme epitel hücreleri (MCF-12A) in-vitro koşullarda sitotoksik, proliferatif, apoptotik ve hücre döngüsüne etkilerini analiz etmek için RTCA xCELLigence, MTT testi, akış sitometrisi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
One of the natural 4-naphthoquinone derivatives obtained from the roots of the Boraginaceae genus is naphthazarin. In cancer cells, naphthazarin derivatives have been shown to exhibit anti-tumor activity. However, no investigations on the anti-tumor activity of new naphthazarin derivatives modified by the addition of acetyl groups have been reported in the literature. In the female population, breast cancer is the most frequent cancer. Thus, the aim of this thesis is to study into the anti-cancer activity of naphthazarin derivatives 4-hydroxy-5,8-dioxo-dihydronaphthalen-1-yl acetate (Compound 1) and 5,8-dioxo-5,8-dihydroxynaphthalene-1,4-diyl diacetate (Compound 2) on breast cancer cell lines. RTCA xCELLigence, MTT assay, flow cytometry, and Western blot analysis were used to analyse in-vitro cytotoxic, proliferative, apoptotic, and cell cycle arrest roles of naphthazarin derivatives on MCF-7, MDA-MB-231, SK-BR-3 breast cancer cells and breast epithelial cells (MCF-12A).