Freshman ELT students' oral communication strategies, foreign language speaking anxiety and perceived communication apprehension in oral communication skills course
İngilizce Öğretmenliği birinci sınıf öğrencilerinin sözlü iletişim becerileri dersindeki sözlü iletişim stratejileri, yabancı dil konuşma kaygıları ve iletişim kaygıları
  1. Tez No: 693614
  2. Yazar: ŞENAY AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin Sözlü İletişim Becerileri dersinde yaşadığı yabancı dil konuşma kaygısı ve iletişim kaygısının seviyesini bulmayı ve kullandıkları sözlü iletişim stratejilerini ortaya koymayı amaçlamıştır. Buradan yola çıkarak bu çalışma kesitsel anket çalışması olarak dizayn edilmiş ve veriler üç anketin kullanıldığı nicel veri toplama yöntemiyle elde edilmiştir. Çalışmaya İngiliz Dili Eğitimi bölümünde okuyan 315 birinci sınıf öğrencisi katılmıştır ve elde edilen veriler betimsel ve çıkarımsal istatistik yöntemleriyle analiz edilmiştir. Analiz sonucunda öğrencilerin Sözlü İletişim Becerileri dersinde orta seviyede yabancı dil konuşma kaygısı ve iletişim kaygısı yaşadığı bulunmuş, ayrıca iletişim kaygısının yabancı dil konuşma kaygısını yordamadığı ortaya çıkmıştır. Sözlü iletişim stratejileri bazında öğrencilerin en sık sözsüz iletişim stratejilerini kullanırken en az mesajı terk etme stratejilerini kullandıkları tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, yabancı dilde yaşanan konuşma kaygısının öğrencilerin tercih ettikleri sözlü iletişim stratejileri üzerinde anlamlı bir etkisi bulunamamıştır. Son olarak sözlü iletişim stratejilerinin alt boyutlarından olan mesajı terk etme ve İngilizce düşünme girişimi stratejilerinin yabancı dil konuşma kaygısı ile orta seviyede ilişkili olduğu ve bu stratejilerin yabancı dilde konuşma kaygısını belirli bir ölçüde yordadığı da elde edilen sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the level of speaking anxiety in the target language, communication apprehension experienced by students, and students' use of communication strategies in an oral communication course. To this end, a cross-sectional survey design was employed, and only quantitative data were collected through questionnaires. 315 university students studying their first year in English Language Teaching department composed the study group and the obtained data were analysed through descriptive and inferential statistics. The results indicated that freshman ELT students experience both speaking anxiety in foreign language and perceived communication apprehension on a moderate level in their Oral Communication Skills course. Regarding the relationship of these two constructs, communication apprehension was not found to be effective on predicting foreign language speaking anxiety. Furthermore, the results unveiled that the most frequently employed communication strategies were non-verbal strategies whereas message abandonment strategies were found to be the least. On the other hand, the level of foreign language speaking anxiety was not detected to have a statistically significant impact on students' preference of communication strategies. Nevertheless, the results presented that attempt to think in English and message abandonment strategies are moderately correlated with FLSA and play a role in determining speaking anxiety in the foreign language to a certain degree.