Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin öznel iyi oluşları ve duygusal zekâ düzeylerinin arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the subjective well-being and emotional intelligence levels of physical education and sports teachers and the relationship between them
- Tez No: 693673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÇAKMAK YILDIZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı; beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin öznel iyi oluş ve duygusal zekâ düzeylerini tespit etmek, demografik değişkenlerin bu düzeyler üzerinde etkili olup olmadığını belirlemek ve bu iki kavram arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2019/2020 eğitim-öğretim yılında Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan beş ilde (Malatya, Erzincan, Erzurum, Iğdır ve Ağrı) Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görev yapan 348 erkek'i ve 123'ü bayan olmak üzere toplam 471 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öznel iyi oluş ölçeği ve duygusal zekâ envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizi için betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, medeni durum ve çocuk sahibi olmanın öznel iyi oluş düzeyi üzerine, cinsiyet, yaş, medeni durum ve çocuk sahibi olmanın duygusal zekâ alt boyutlarından öz kontrol ve iyi oluş üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin öznel iyi oluş ve duygusal zekâ düzeyleri yeterli olduğu, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin öznel iyi oluş düzeyleri ile duygusal zekâ alt boyutları arasında orta ve düşük düzeyde pozitif bir ilişki bulunduğu ve duygusal zekâ alt boyutlarından öz kontrol, duygusallık ve iyi oluşun öznel iyi oluşun % 55'ini yordadığı bulunmuştur. Anahtar Kelimeler; Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni, Duygusal Zekâ, Öznel İyi Oluş
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; To determine the subjective well-being and emotional intelligence levels of physical education and sports teachers, to determine whether demographic variables are effective on these levels and to examine the relationship between these two concepts. The sample of the study consisted of 471 body sizes, 348 men and 123 women, working in the Directorate of National Education in five provinces in the Eastern Anatolia Region (Malatya, Erzincan, Erzurum, Iğdır and Ağrı) in the 2019/2020 academic year. education and sports teacher. In the research, subjective well-being scale and emotional intelligence inventory were used as data collection tools. Descriptive statistics, independent groups t-test, correlation analysis and regression analysis were used for data analysis. According to the results of the research, it was determined that marital status and having a child had a statistically significant effect on subjective well-being, and gender, age, marital status and having a child had a statistically significant effect on self-control and well-being, which are sub-dimensions of emotional intelligence. In addition, physical education and sports teachers' subjective well-being and emotional intelligence levels are sufficient, there is a moderate and low positive relationship between the subjective well-being levels of physical education and sports teachers and emotional intelligence sub-dimensions, and self-control, emotionality and well-being from emotional intelligence sub-dimensions. well-being predicted 55% of subjective well-being. Keywords; Physical Education Teacher, Emotional Intelligence, Subjective Well-Being