Rusçada biyolojik cinsiyetin dilbilgisel cinsiyete yansımaları: Anlamsal ve biçimsel özellikler
Reflections of biological sex on grammatical gender in Russian: Semantic and formal features
  1. Tez No: 693677
  2. Yazar: YAĞMUR SÜMERTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZİBAN TOPBAŞOĞLU ERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dil, bildirişimin temeli, sözlü iletişimin en tabii kaynağıdır. Dil bilgisi ise içerisinde kendine özgü birçok yapı barındıran kurallar bütünüdür. Bu bakımdan Dünya dillerinin, farklı ve özgün yapılarıyla dilbiliminin oluşumuna zemin hazırladığını söylemek mümkündür. Dolayısıyla dilbilim çalışmalarına konu olan ve birçok dünya dilinin gramer yapılarında etkisini gösteren dilbilgisel cinsiyet teması da dilbilimi çerçevesinde sıkça işlenen konulardan biri olmuştur. Nitekim biyolojik ve dilbilgisel cinsiyet odaklı bu çalışmanın amacı, toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında biyolojik cinsiyetin dünya dilleri ve özellikle de Rusçada dilbilgisel cinsiyete yansımalarını irdelemektir. Sözü edilen değerlendirmeler yapılırken, Rusça ve Dünya dillerinde konu ile ilgili yapılmış araştırmalar, yazılmış kitap, makale ve süreli yayınlar taranmıştır. Özellikle Rusçada biyolojik cinsiyetin dilbilgisel cinsiyete yansımaları odağa alındığında bulgular; söz konusu cinsiyet unsurlarının mitsel, tinsel, psikolojik, ruhsal ve tematik temellere işaret ettiğini göstermektedir. Çalışmanın benzer dilbilim çalışmalarına, Rusçada dilbilgisel cinsiyet üzerine yapılacak araştırmalara ve Rusça öğrenme sürecinden geçenlere yardımcı kaynak niteliği taşıyacağı kanısındayız. Ayrıca geniş kapsamlı bir araştırmaya dayanan çalışmanın toplumsal cinsiyet ve feminizm çalışmalarını odağa alan mitoloji, felsefe, teoloji ve psikoloji çalışmalarına faydalı olabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Language is the basis of communication and the most natural source of verbal communication. Grammar is a set of rules that contains many unique structures. In this respect, it is possible to say that the languages of the world, with their different and unique structures, laid the groundwork for the formation of linguistics. Therefore, the grammatical gender theme, which is the subject of linguistics studies and has an effect on the grammatical structures of many world languages, has also been one of the frequently studied topics in linguistics studies. As a matter of fact, the aim of this biological and grammatical gender study is to examine the reflections of biological gender on world languages, and especially in Russian, in the context of gender roles. While making the aforementioned evaluations, researches, written books, articles and periodicals made on the subject in world languages were scanned. Especially when the focus is on the reflections of biological gender on grammatical gender in Russian, the findings; It shows that these gender elements point to mythical, spiritual, psychological, spiritual and thematic foundations. We believe that the study will be a helpful resource for similar linguistic studies, research on grammatical gender in Russian, and those who go through the process of learning Russian. In addition, it is predicted that the study, which is based on a comprehensive research, will be beneficial to mythology, philosophy, theology and psychology studies that focus on gender and feminism studies.