Üniversite öğrencilerinde ilişki doyumu ile narsisistik kişilik özellikleri ilişkisinin incelenmesi
Investigation of relationship satisfaction with narcissistic personality traits in university students
  1. Tez No: 693678
  2. Yazar: ZİBA AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAVUT İBRAHİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinde ilişki doyumu ile narsisistik kişilik özellikleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. İlişki doyumu ve narsisistik kişilik özellikleri belirlenen değişkenlere göre incelenmiştir. Yapılan araştırma ilişkisel tarama modeliyle tasarlanmıştır. Yapılan araştırmanın çalışma grubunu İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde öğrenim gören 385 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırmada katılımcılardan çalışmaya katılmaya gönüllü olanlara Sosyodemografik Form, İlişki Doyumu Ölçeği ve Narsisistik Kişilik Envanteri uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 21 programı kullanılmıştır. Oluşan verilerin normal dağılıp dağılmadığının tespit edilmesi için“Normallik Testi”gerçekleştirilmiştir. Verilerin normal dağıldığı belirlenmiş ve“Parametrik Testlerden”,“t-testi”ile“One Way Anova”testi kullanılmıştır. Örneklemi oluşturan bireylerin Sosyo-Demografik özelliklerinin belirlenmesi için“Frekans”analizi yapılmıştır. Araştırmanın hipotezlerinin incelemek içinse korelasyon analizleri kullanılmıştır. Yapılan analizlere doğrultusunda cinsiyete göre ilişki doyumu, üstünlük, teşhircilik, otorite, hak iddia etme ve öz yeterlik düzeyleri farklılık göstermektedir. Ekonomik duruma göre ilişki doyumu, teşhircilik ve üstünlük düzeyleri farklılık göstermektedir. Ebeveyn tutumuna göre bütün değişkenlerde anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Ayrıca ilişki doyumu ile narsisistik kişilik özellikleri arasında negatif yönde korelasyon tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between relationship satisfaction and narcissistic personality traits in university students was investigated. Relationship satisfaction and narcissistic personality traits were examined according to the determined variables. The research was designed with the relational screening model. The study group of the research consists of 385 students studying at Istanbul Gelişim University. In this study, the Sociodemographic Form, Relationship Satisfaction Scale and Narcissistic Personality Inventory were applied to the participants who volunteered to participate in the study. SPSS 21 software will be used for data analysis.“Normality Test”was carried out to determine whether the resulting data were normally distributed or not. It was determined that the data were normally distributed and among the“Parametric Tests”,“t-test”and“One Way Anova”tests were used.“Frequency”analysis was performed to determine the socio-demographic characteristics of the individuals forming the sample. Correlation analyses were used to examine the hypotheses of the research. In line with the analyses made, the levels of relationship satisfaction, superiority, exhibitionism, authority, claiming rights and self-efficacy differ according to gender. Relationship satisfaction, exhibitionism and superiority levels differ according to the financial situation. It was determined that there was a significant difference in all variables according to parental attitudes. In addition, a negative correlation was found between relationship satisfaction and narcissistic personality traits.