İnternet bağımlılığı ve Covid 19 pandemi süreci arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relationship between internet addiction and Covid-19 pandemic process
  1. Tez No: 693680
  2. Yazar: DAVUT BABAARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSHAK SAYĞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
COVID-19 pandemisi, hem şimdi hem de önümüzdeki yıllarda insan yaşamının ve küresel toplumun birçok yönünü kökten değiştirmiştir. Bilgi yönetimi literatüründe uzun yıllardır tartışılan dijitalleşme ve önceden tahmin edilen eğilimlerin hız kazanmış olması değişimin önemli bir yönünü oluşturmuştur. İnsanlar iş, eğitim, sağlık, eğlence, boş zaman ve çevrimiçi ticaret gibi alanlardaki acil ihtiyaç nedeniyle“yeni normale”uyum sağlamaya teşvik edilmiştir. Salgın boyunca, bilgi almak, yaşamsal ihtiyaçları karşılamak ve sosyal bağlantıları korumak için yaşamın hemen hemen her alanında teknoloji kullanımında artış olmuştur. Çalışmanın amacı pandemi sürecinde insanların hastalık korkusuyla beraber edindikleri alışkanlıklar da düşünülerek internet kullanımının nasıl seyrettiği araştırılmış olup, bu çalışmada koronavirüs korkusu ile internet bağımlılığının arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, İstanbul Gelişim Üniversitesi'ne devam eden, üniversite öğrecilerinin internet bağımlılığı ile Covid-19 pandemi süreci arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Üniversite öğrencilerinin internet bağımlılığı düzeyi ortalama 3-5 saattir. Üniversite öğrencilerinin koronavirüs korkusu ölçeğinden aldığı puanlara bakıldığında kadın üniversite öğrencilerinin koronavirüs korkusu erkek katılımcılardan yüksektir.Araştırma,“ilişkisel tarama modeli”ne uygun olarak hazırlanmıştır. Koronavirüs korkusu arttıkça internet bağımlılığı artmakta olduğu ve internet bağımlılığının %4'ünün koronavirüs korkusunun etkilenmekte olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has radically changed many aspects of human life and global society, both now and in the years to come. Digitalization, which has been discussed for many years in the knowledge management literature, and the acceleration of predicted trends have constituted an important aspect of change. People are encouraged to adapt to the“new normal”due to the urgent need in areas such as business, education, health, entertainment, leisure and online commerce. Throughout the epidemic, there has been an increase in the use of technology in almost every aspect of life to obtain information, meet vital needs and maintain social connections. The aim of this study is to investigate how the internet use progresses by considering the habits that people have acquired along with the fear of disease during the pandemic process, and in this study, the relationship between the fear of coronavirus and internet addiction have been examined. The research examined the relationship between internet addiction of university students who attend Istanbul Gelişim University, during Covid-19 pandemic process. The research has been prepared in accordance with the“relational screening model”. It has been found that as the fear of coronavirus increases, internet addiction increases and 4% of internet addiction is positively affected by the fear of coronavirus.