Türkiye'den ulus ötesine göç etmiş ailelerdeki ergenlerin davranış problemleri ve ebeveynlerin psikolojik sağlamlık özellikleri
Behavioral problems of adolescents in families immigrated from Turkey, and psychological resilience characteristics of parents
- Tez No: 814451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'den ulus ötesine göç etmiş ailelerdeki ergenlerin davranış problemleri ve ebeveynlerin psikolojik sağlamlık özellikleri incelenmiştir. Araştırmada karma araştırma modeli uygulanmıştır. Araştırmanın nitel aşamasında; ebeveynlerin ergenlik dönemindeki çocuklarının davranış problemleri hakkındaki düşüncelerini analiz etmek için, fenomenoloji desen uygulanmıştır. Araştırmanın nicel aşamasında; ebeveynlerin psikolojik sağlamlık durumlarının belirlenmesi için,“Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”kullanılmıştır. Ergenlik döneminde çocuğu bulunan, ulus ötesine göç etmiş tüm ebeveynlere ulaşılması mümkün olmadığından, örneklem seçim teknikleri arasından“kartopu örnekleme tekniği”kullanılmıştır. Verileri elde etmek amacıyla; Skyepe, Google Teams, Zoom uygulamaları kullanılmıştır ve görüşmeler sekiz ay sürmüştür. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Görüşme Formu”ve“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Veriler kodlanmıştır, birbirine benzeyen veriler için ortak temalar oluşturulmuştur. Belirlenen temalar ve ölçekten elde edilen veriler tablolar halinde sunulmuştur. Demografik değişkenler açısından anlamlı düzeyde bir farklılaşma olup olmadığını test etmek için Kruskal Wallis H testi yapılmıştır. Ebeveynlerin demografik özellikleri ile, ölçek puanları arasında anlamlı farklılık olup olmadığının belirlenmesi için, ANOVA testi yapılmıştır. Analizlerdeki anlamlılık değeri 0.05 düzeyinde %95 güven aralığında değerlendirilmiştir.“Ebeveynlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri”ile“çocuklarıyla kurdukları iletişimin niteliği”anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Çocuğuyla çok iyi iletişim kuran ebeveynlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri, diğerlerinden daha yüksektir. Ebeveynler, çocuklarında 1'den fazla davranış problemi olduğunu belirtmişlerdir. Davranış bozukluğu, erkeklerde kızlara oranla 4 kat fazladır. Kızlarda davranış problemleri, ergenlik döneminde belirginleşmektedir. Çalışma grubundaki ebeveynler ile ergenlik dönemindeki çocuklar arasındaki iletişim; genel olarak sınırlı, kopuk, şeffaf olmayan, ima edici, yargılayıcı ve çözüm odaklı olmayan iletişim tipindedir. Çalışmanın sonunda araştırmacılara ve ebeveynlere yönelik öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler Ulusötesi göç, ergenlik, davranış problemleri, psikolojik sağlamlık, ebeveyn
Özet (Çeviri)
In this study, behavioral problems of adolescents in families who migrated from Turkey to a transnational country, and the resilience of their parents were investigated. Mixed research model was used in the research. In the qualitative phase of the research; The phenomenology design was applied to analyze the parents' thoughts about the behavior problems of their adolescent children. In the quantitative phase of the research;“Psychological Resilience Scale”was used to determine the resilience of parents. Since it is not possible to reach all parents who have children during adolescence and who migrated abroad, the“snowball sampling technique”was used among the sample selection techniques. In order to obtain the data; Skype, Google Teams, Zoom applications were used and the interviews lasted eight months.“Personal Information Form”,“Interview Form”and“Short Psychological Resilience Scale”were applied as data collection tools. Content analysis method was used in the analysis of the data. The data were coded, and common themes were created for similar data. The data obtained from the determined themes and scale are presented in tables. Kruskal Wallis H test was used to test whether there was a significant differentiation in terms of demographic variables. ANOVA test was performed to determine whether there was a significant difference between the demographic characteristics of the parents and the scale scores. The significance value in the analyzes was evaluated at the 0.05 level, with a 95% confidence interval.“The level of resilience of parents”and“the quality of communication with their children”differ significantly. Parents who communicate very well with their children have higher levels of psychological resilience than others. Parents stated that their children had more than 1 behavioral problem. Conduct disorder is 4 times more common in boys than girls. Behavioral problems in girls become more evident during adolescence. Communication between parents in the study group and their adolescent children; In general, it is limited, detached, non-transparent, implicit, non-judgmental and non-solution-oriented communication type. At the end of the study, suggestions for researchers and parents were presented.. Keywords Transnational migration, adolescence, behavioral problems, resilience, parent