Okul yöneticilerinin yönetsel davranışları ile öğretmenlerin mesleki aidiyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between administrators' administrative behaviors and teachers' sense of professional belongings
  1. Tez No: 693709
  2. Yazar: SEMİHA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN BALYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı okul yöneticilerinin yönetsel davranışları ile öğretmenlerin mesleki aidiyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yine bu çerçevede okul yöneticilerinin yönetsel davranışları ve öğretmenlerin mesleki aidiyetlerinin cinsiyet, yaş, kıdem, çalışılan okul türü ve öğrenim durumlarına göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma evrenini ise İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan Beylikdüzü, Esenyurt ve Başakşehir ilçelerinde görev yapmakta olan 411 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada veriler ''Yönetsel Davranışlar Ölçeği'' ve“Mesleki aidiyet Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler, SPSS programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada okul yöneticilerinin yönetsel davranış düzeyleri iyi, öğretmenlerin mesleki aidiyet düzeyleri orta düzeyde çıkmıştır. Çalışmada okul yöneticilerinin yönetsel davranışları ile öğretmenlerin mesleki aidiyetleri yaş, mesleki kıdem, öğrenim durumları ve cinsiyet değişkenlerinde farklılık göstermektedir. Yine çalışma sonucunda okul yöneticilerinin yönetsel davranışları ile öğretmenlerin mesleki aidiyetleri arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur. Yapılan araştırmalar ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda erkek yöneticilerin yönetsel davranış düzeylerini arttıracak hizmet içi eğitimlere yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to investigate the relationship between administrative behaviours of administrators and employees'professional belongings. Within this framework is aimed to determine whether the administrative behaviours of administrators and employees'professional belongings differ from gender, age, seniority, type of school and educational status. This research was carried out with correlational survey model which is one of the quantitative research methods. The sampling of the study consists of 411 school administrators working in Beylikdüzü, Esenyurt and Başakşehir townships which are on the European side of İstanbul province. In the study, the data were collected with 'Administrative Behaviours Scale' and 'Occupational Belonging Scale'. The data were analyzed with SPSS program. In the research; the level of administrative behaviours of school administrators was in good level and the level of employees' professional belongings was medium level. In the study, the administrative behaviours of school administrators and employees'professional belongings differ regarding age, professional seniority, educational status and gender variables. Also, as a result of the study the administrative behaviours of the school administrators and employees'professional belongings were found at medium level and there was a positive correlation between school administrators' administrative behaviors and employee's professional belongings. In line with the researches and results obtained, it is suggested that in-service training should be conducted to increase the administrative behaviour levels of male administrators.