Öğretmenlerin yenilikçi iş davranışları ile duygusal zekâları arasındaki ilişkide okul yöneticilerinin sürdürülebilir liderlik davranışlarının etkisi
The impact of school principals' sustainable leadership behaviors on the relationship between teachers' innovative work behaviors and emotional intelligence
- Tez No: 964040
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİD TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüz eğitim ortamlarında öğretmenlerin hem duygusal yeterliliklerini hem de yenilikçi iş becerilerini geliştirmeleri, okullarda sürdürülebilir liderlik uygulamalarıyla yakından ilişkilidir. Nitekim hızlı değişen toplumsal ve teknolojik koşullar, öğretmenlerin bireysel kapasitelerini geliştirmelerini ve bu süreçte yönetsel destek görmelerini gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda, öğretmenlerin duygusal zekâ düzeyleri ile yenilikçi iş davranışları arasındaki ilişkiyi anlamlandırmada okul yöneticilerinin sergilediği sürdürülebilir liderlik davranışlarının belirleyici olabileceği düşünülmektedir. Dolayısıyla sürdürülebilir liderliğin, öğretmenlerin duygusal ve mesleki kapasiteleri üzerindeki etkisinin ortaya konulması önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin yenilikçi iş davranışları ile duygusal zekâ düzeyleri arasındaki ilişkide okul yöneticilerinin sürdürülebilir liderlik davranışlarının etkisini incelemektir. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kapsamında desenlenmiştir. Veri toplama araçları olarak;“Okullarda Sürdürülebilir Liderlik Ölçeği”,“Duygusal Zekâ Ölçeği”,“Yenilikçi İş Davranışı Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Veriler SPSS 29 programı ile analiz edilmiş; normal dağılım göstermesi nedeniyle parametrik testler uygulanmıştır. Grup karşılaştırmalarına yönelik analizlerde Bağımsız Örneklemler t-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmış; anlamlı farklılıkların kaynaklarını belirlemek amacıyla Tukey ve Games-Howell post hoc testlerinden yararlanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi, yordayıcı etkileri incelemek için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ve aracılık etkisini test etmek amacıyla Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Isparta İl Millî Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet okullarında görev yapan ve basit rastgele örnekleme yöntemiyle belirlenen 489 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma bulgularına göre, duygusal zekâ ile yenilikçi iş davranışları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ancak, okul yöneticilerinin sürdürülebilir liderlik davranışlarının bu ilişki üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir aracılık etkisi bulunmamıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In contemporary educational contexts, it is essential for teachers to enhance both their emotional competencies and innovative work skills—capacities that are closely associated with the implementation of sustainable leadership practices in schools. The rapid pace of social and technological change necessitates the continuous development of teachers' individual capabilities, alongside consistent managerial support. Within this framework, it is suggested that school administrators' sustainable leadership behaviors may play a pivotal role in understanding the relationship between teachers' emotional intelligence and their innovative work behaviors. Thus, investigating the potential influence of sustainable leadership on teachers' emotional and professional competencies holds particular significance. This study aims to examine the effect of school administrators' sustainable leadership behaviors on the relationship between teachers' emotional intelligence and innovative work behaviors. The research employed a quantitative approach within the framework of the relational survey model. Data were collected through the“Sustainable Leadership in Schools Scale,”the“Emotional Intelligence Scale,”the“Innovative Work Behavior Scale,”and a“Personal Information Form”developed by the researcher. Data analysis was conducted using SPSS 29. As the data met the assumption of normality, parametric statistical tests were used. Independent Samples t-Test and One-Way ANOVA were performed for group comparisons, and the Tukey and Games-Howell post hoc tests were applied to identify the sources of significant differences. Pearson correlation analysis was used to examine relationships between variables, multiple linear regression analysis was conducted to assess predictive power, and structural equation modeling was employed to test the mediating role of sustainable leadership. The sample consisted of 489 teachers working in public schools affiliated with the Isparta Provincial Directorate of National Education during the 2023-2024 academic year, selected through simple random sampling. The findings revealed a positive and significant relationship between emotional intelligence and innovative work behavior. However, the sustainable leadership behaviors of school administrators did not have a statistically significant mediating effect on this relationship. Based on the results, several recommendations were proposed to strengthen sustainable leadership practices and support teachers' emotional and innovative capacities.