Sağlık çalışanlarında iş güvenliği kültürü değerlendirilmesi: Kahramanmaraş ili özel hastane örneği
Evaluation of occupational safety culture in healthcare employees: Example of private hospital in kahramanmaraş province
  1. Tez No: 693733
  2. Yazar: ORHAN KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇELENK KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ülkemizde ve dünyada iş kazaları ve meslek hastalıkları ile ilgili yürütülen araştırmalar ve çalışmalar sonucu elde edilen verilere bakıldığında uzuv kayıpları, sakatlıklar, ölümler, ekonomik ve manevi açıdan kayıplar oldukça fazladır. İş kazaları ve meslek hastalıklarını en aza indirebilmek adına hukuki boyutta uygulanan yaptırımlar kadar güvenlik kültürü kavramı da dikkat çeken ve önem verilmesi gereken bir konudur. Gelişmiş ülkelere bakıldığında çalışan sağlığının ve güvenliğinin sağlanması ve süreklilik içerisinde korunması büyük bir öneme sahiptir. Bir toplumda güvenlik kültürü algısının oluşturulması adına örgüt kültürü ve dayanışma kültürünün kazandırılmış olması gereklidir. Bir toplumdaki insanların eğitim-öğretim hayatlarına iş sağlığı ve güvenliği kavramının dahil edilmesi ve bu konudaki kültürlerinin oluşturulması ve geliştirilmesi, o toplumdaki meydana gelebilecek iş kazaları ya da meslek hastalıklarını en aza indirme konusunda son derece etkili bir yöntemdir. Bu anlamda, kişinin anaokulu ile başlayan eğitim ve öğretim sürecinden ta ki kendisini yükseltebildiği son eğitim seviyesine kadar, içeriklerin kademeli olarak yoğunlaştırıldığı iş sağlığı ve güvenliğine yönelik derslerin planlanması ve müfredatta zorunlu ders olarak okutulması gerekmektedir. Ülke nüfusunun çocuk ve genç yaştaki kesimine verilecek eğitimler ile belirli bir süre sonra kişiler iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun davranış biçimlerini kazanacak ve gelecekteki iş hayatlarına uygulayarak güvenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmalarını yürüteceklerdir. Yapılan araştırmanın evrenini Kahramanmaraş'ta hizmet veren özel bir hastanede görev alan sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Hastanede başta doktor, hemşire, tıbbi sekreter, veri giriş yetkilisi, güvenlik görevlisi, laborant olmak üzere farklı birçok meslek grubundan çalışan yer almaktadır. Çalışmada toplam 171 anket değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the data obtained as a result of researches and studies on occupational accidents and diseases in our country and in the world, limb losses, disabilities, deaths, economic and moral losses are quite high. The culture of safety as much as the sanctions imposed on a legal dimension to minimize work accidents and occupational diseases is an important issue in the concept. Considering the developed countries, it is of great importance to ensure the health and safety of employees and to protect them continuously. In order to create a sense of security culture in a society, the culture of the organization and the culture of solidarity must be acquired. The inclusion of the concept of occupational health and safety in the education and training lives of people in a society and the creation and development of their culture in this regard is an extremely effective method for minimizing occupational accidents or occupational diseases in that society. In this sense, starting from the education and training process starting with the kindergarten, until the last stage of the education in which the person can train himself, the courses for occupational health and safety should be planned and taught as a compulsory course in the curriculum. The training sessions will be given to children and young people of the population, and after a certain period of time, individuals will gain the recognition of behaviors according to the occupational health and safety rules and will help them to work safely and healthily by applying them to future business life. The universe of the research is composed of health workers working in a private hospital serving Kahramanmaraş. The hospital has employees from many different professional groups, mainly doctors, nurses, medical secretaries, Data Entry officials, security guards, laborants. A total of 171 surveys were evaluated in the study. The data obtained were analyzed using the SPSS 21 program.