Deneysel olarak testiküler torsiyon detorsiyon ile indüklenmiş testis dokusu oksidatif hasarının azaltılmasında 6-shogaol' un olası yararlı etkilerinin araştırılması
Investigation of the possible beneficial effects of 6-shogaol in reducing of testicular tissue oxidative damage induced by experimental testicular torsion detortion
- Tez No: 693734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİLE NUR EKİNCİ AKDEMİR, DOÇ. DR. AYHAN TANYELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, deneysel torsiyon detorsiyon (T/D) modeli oluşturulan ratlarda testis dokusu oksidatif hasarının azaltılmasında 6-Shogaol (6-SHO) uygulamasının yararlı etkilerinin olup olmadığının değerlendirilmesidir. Bu amaçla çalışmamızda 18 adet Wistar tip erkek rat tartılarak 3 gruba ayrıldı. Gruplar, sham, T/D ve 6-SHO+T/D olarak planlanmış olup, sham grubu ratlarda skrotal insizyon yapılıp tekrar kapatıldı ve herhangi bir tedavi uygulanmadı. T/D grubunda ise skrotum orta hattan insizyon yapılarak sol testis serbestlenerek saat yönünün tersine 720o burularak skrotum duvarına sabitlendi. 6-SHO+T/D grubunda T/D modeli oluşturuldu ve detorsiyondan 30 dakika önce 20 mg/kg dozda 6-SHO intraperitoneal (i.p) yolla uygulandı. Testis dokularında oksidan ve antioksidan parametrelerin düzeyleri değerlendirildi. Bu çalışmada, T/D grubunda antioksidan kapasite belirgin şekilde azalırken, oksidan düzeylerinin ise anlamlı derecede arttığı gözlendi. Aksine 6-SHO desteğiyle birlikte antioksidan kapasitenin istatistiksel olarak yeniden arttığı ve sham grubu sonuçlarına yaklaştığı buna karşılık oksidan düzeylerinin ise oldukça azaldığı görüldü. Sonuç olarak, 6-SHO tedavisinin ratların testis dokusu oksidatif hasarının hafifletilmesinde yararlı etkiye sahip olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate whether 6-Shogaol (6-SHO) application has beneficial effects on alleviating testicular tissue oxidative damage in experimental rat torsion detortion (T/D) model. For this purpose, 18 male Wistar rats were weighed and divided into 3 groups in our study. The groups were planned as sham, T/D and 6-SHO+T/D. In sham group rats, scrotal incision was made and re-closed but no treatment was applied. In the T/D group, an incision was made in the midline of the scrotum, the left testis was released and the scrotum wall was fixed by twisting it 720° counterclockwise. In the 6-SHO+T/D group, the T/D model was created and 6-SHO was administered as intraperitoneal (i.p.) at a dose of 20 mg/kg 30 minutes before detorsion. Oxidant and antioxidant parameters were evaluated in testicular tissues. In this stduy, it was observed that antioxidant capasity decreased significantly, while oxidant levels increased significantly in the T/D group. On the contrary, it was observed that antioxidant capacity increased statistically with 6-SHO treatment and approached to sham group results, whereas oxidant levels decreased considerably. As a result of, it has been observed that 6-SHO treatment has beneficial effects on alleviating the oxidative damage of testicular tissue of rats.