Diyabetes mellitus'ta ince lif tipi nöropatinin klinik skorlaması ile elektrofizyolojik bulgularının korelasyonu
Correlation of clinical findings in small fiber neuropathy with electrophysiological findings in diabetes mellitus
- Tez No: 693741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaçlar: Diyabetik polinöropati tanısında duysal ileti çalışmaları oldukça yol göstericidir. Ancak nöropatinin erken döneminde, tanı koymada yetersizdir. Bu çalışmada diyabetik nöropatinin erken tanısında ince lif tipi nöropati düşündüren bulguların çeşitli elektrofizyolojik testler ile kıyaslanması yoluyla katkılarının ortaya koyulması amaçlanmıştır. Hastalar ve yöntem: Çalışmamıza 37 diyabet mellituslu ve 20 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Hastaların nöropatik yakınmaları ve otonom bulguları modifiye Toronto nöropati skalası ve COMPASS-31 otonom bulgu skalası ile değerlendirilmiştir. Diyabet mellitus tanılı hastalarda duyusal ve motor ileti incelemeleri, bunun yanı sıra hastaların tamamına ve sağlıklı bireylere kutanöz sessiz evre, nosiseptif fleksiyon refleksi ve sempatik cilt yanıtı incelemeleri yapılmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 22.0 kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda plantar sempatik cilt yanıtı 13 hastada alınamadı, tüm sağlıklılarda alındı (p=0,005).
Özet (Çeviri)
Aim: Sensory conduction studies are insufficient in small fiber neuropathy in diabetes (DM). In this study, we aimed to reveal the contribution of electrophysiological tests involving small fiber function in the early diabetic neuropathy by comparing them with clinical findings. Patients and method: We included 37 diabetic patients and 20 healthy volunteers. Neuropathic and autonomic complaints of the patients were evaluated via modified Toronto neuropathy scale and COMPASS-31 autonomic finding scale. Sensory and motor conduction examinations were performed for all of the diabetic patients; cutaneous silent period (CSP), nociceptive flexion reflex (NFR) and sympathetic skin response (SSR) examinations were performed in all patients with DM and the healthy. Results: Plantar SSR was obtained in all healthy subjects but not in 13 patients (p=0.005).