Yetişkinlerde ayrılma anksiyetesi ile duygusal yeme arasındaki ilişki
The relationship between adult separation anxiety and emotional eating
  1. Tez No: 693745
  2. Yazar: METEHAN CANKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN MUKADDES SEVİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, yetişkinlerde ayrılma anksiyetesi ile duygusal yeme arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Araştırmanın diğer amacı, yetişkinlerde ayrılma anksiyetesi ile duygusal yeme değişkenlerinin katılımcıların sosyodemografik özelliklerine göre karşılaştırılmasıdır. Araştırma örneklemini, İstanbul ili sınırlarında yaşayan 18-60 yaş arasındaki 482 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan katılımcıların 346'sını (%71.8) kadınlar, 136'sını (%28.2) erkekler oluşturmaktadır. Katılımcıların örnekleme seçiminde basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında Hollanda Yeme Davranışı Anketi, Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Ölçeği ve Sosyodemografik Veri Formu kullanılmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS versiyon 21.0 paket programı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to examine the correlation between separation anxiety and emotional eating. Another objective of this study was to compare the variables of adult separation anxiety and emotional eating in terms of sociodemographic characteristics of the participants. Sample group was comprised of 482 participants aged 18-60 years located in İstanbul. The participants taking part within the study consisted of 346 women (71.8%) and 136 men (28.2%). Simple random sampling method was used in the process of the sample election of the participants. Dutch Eating Behaviour Questionnaire, Adult Separation Anxiety Questionnaire and Sociodemographic Data Form were used during data collection process.