Genç yetişkinlerdeki sahte kendilik ile agılanan ebeveyn tutumu ve seperasyon ankisyetsi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between false self and aggravating parental attitude and separation anxiety in young adults
  1. Tez No: 871739
  2. Yazar: ASLI KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kendilik gelişimi, erken çocukluk yıllarında atılan temeller üzerine kurulmaktadır. Bu süreçte, birincil bakım verici olarak annenin bebekle olan ilişkisi kritik bir öneme sahiptir. Bakım verenin çocuğu ne derece kapsadığı ve çocuğun bakım vereni nasıl algıladığı, bireyin kendilik algısını şekillendirmektedir. Eğer çocuğun ihtiyaçları görmezden gelinirse ve sadece ebeveynlerin istekleri doğrultusunda hareket edilirse, birey sahte bir kendilik geliştirebilir. Bu çalışmanın amacı, genç yetişkinlerde sahte kendilik gelişiminin, algılanan ebeveyn tutumu ve seperasyon anksiyetesi ile olan ilişkisinin incelenmesidir. Araştırma, 18 ile 40 yaş arasındaki 253 kadın ve 127 erkeği kapsayan toplam 380 katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik bilgileri Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla toplanmıştır. Bireylerin sahte kendilik düzeyleri“Anneden Algılanan Narsisizm Ölçeği”, ebeveynleriyle olan ilişkileri“Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği”ve ayrılma kaygıları“Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi”ile ölçülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre, bireylerin sahte kendilik gelişimi ile anne veya babadan algılanan reddedici, koruyucu ve duygusal sıcaklık tutumları arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte, sahte kendilik ile seperasyon anksiyetesi ve seperasyon anksiyetesi ile ebeveynlerden algılanan reddedici, koruyucu ve duygusal sıcaklık tutumları arasında negatif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Bu bulgular, bireyin çocukluk döneminde yaşadığı ebeveyn ilişkilerinin ve seperasyon anksiyetesi deneyimlerinin, kendilik gelişimi üzerindeki etkilerini anlamada önemli bir yer tutmaktadır. Bireyin psikoterapi süreci boyunca yaşadığı kırılmaları anlamlandırmada ve kendini tanımada etkili olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Self-development builds on the foundations laid in early childhood. In this process, the mother's relationship with the child as the primary caregiver is crucial. The extent to which the caregiver involves the child and how the child perceives the caregiver shapes the individual's sense of self. If the child's needs are ignored and only the parent's wishes are met, the individual may develop a false self. The aim of this study was to examine the relationship between the development of a false self and perceived parental attitudes and separation anxiety in young adults. The study was conducted on a total of 380 participants, including 253 females and 127 males between the ages of 18 and 40. Participants' socio-demographic information was collected using a personal information form. Individuals' levels of narcissism were measured using the Maternal Narcissism Scale, their relationships with their parents were measured using the Abbreviated Perceived Parental Attitudes Scale, and their separation anxiety was measured using the Adult Separation Anxiety Questionnaire. According to the results of the study, a positive relationship was found between the development of a false self and the perceived rejecting, protective and emotionally warm attitudes of the mother or father. However, a negative relationship was found between false self and separation anxiety, and between separation anxiety and parents' perceived rejecting, protective and emotional warmth attitudes. These findings have important implications for understanding the impact of parental relationships and separation anxiety experiences on self-development. It is thought to be effective in making sense of the fractures experienced by the individual during the psychotherapy process and in self-recognition.