Akut inmede eser elementler
Trace elements in acute stroke
- Tez No: 69375
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
- 82- VI. ÖZET Eser elementler, beyin gelişiminde ve fonksiyonununda önemli etkilere sahiptirler. Bakır, çinko ve demir az miktarlarda gereklidirler. Fakat yüksek konsantrasyonlarda toksik olabilirler. Magnezyum iyonları serebral sirkülasyonun endojen vazodilatörleri olarak etki eder. Çalışmamızda akut inmeli hastalarda bazı eser elementlerin ( bakır, çinko, magnezyum, demir ) ve elektrolitlerin ( sodyum, potasyum ) serum ve BOS düzeylerini araştırdık. Çalışmamızda akut inme teşhisi konmuş 51 hasta ve 15 sağlıklı bireyin serum ve BOS bakır, çinko, magnezyum, demir, sodyum ve potasyum düzeyleri ölçüldü. Yaş, sigara ve alkol kullanma alışkanlığı ve cinsiyetin ve BOS bakır, çinko, magnezyum, demir, sodyum ve potasyum düzeylerine etkisi istatistiksel olarak değerlendirildi. Hasta grubun ortalama serum ve BOS bakır düzeyleri sırasıyla 146.10 + 50.54 ve 7.02 + 12.07 ng/dl, çinko düzeyleri 95.89 + 26.61 ve 30.41 + 30.98 ng/dl, magnezyum düzeyleri 2.04 + 0.53 ve 2.49 + 0.55 mEq/l, demir düzeyleri 70.60 + 37.97 ve 32.96 + 29.52 ng/dl, sodyum düzeyleri 142.99 + 8.01 ve 148.87 + 6.80 mEq/l ve potasyum düzeyleri 4.15 + 0.69 ve 3.09 + 0.55 mEq/l dir. Bu düzeyler kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıştır (P> 0.05). Verilerimize göre, serum ve BOS bakır, çinko, magnezyum, demir, sodyum ve potasyum düzeyleri ile yukarıdaki faktörler arasında görünür bir ilişki yoktur. Çalışmamızda bulduğumuz serum/BOS oranlarından sadece magnezyum BOS düzeyi plazma düzeyinden daha yüksektir. Çalışmamızda akut inmeli hastaların serum demir, sodyum ve potasyum düzeyleri ile BOS demir, sodyum ve potasyum düzeyleri arasında bir korelasyon bulunamamıştır ( sırasıyla r = 1.90, r = 49.64, r = 0.99 ) sadece serum magnezyum düzeyi ile BOS magnezyum düzeyi arasındaki korelasyon anlamlı bulunmuştur ( r = 74.39 ).
Özet (Çeviri)
83 VII. SUMMARY Trace metals have important influences on brain development and function. Zinc, iron and copper may be toxic at high concentrations. Magnesium ions act as endogenous vasodilators of the cerebral circulation. We investigated some trace metals ( copper, zinc, magnesium and iron ) concentrations and electrolytes ( sodium and potassium ) concentrations in serum and cerebrospinal fluid in acute stroke patients. Fifty-one defined acute stroke patients and fifteen healthy subject were measured for cerebrospinal fluid and serum concentrations of copper, zinc, magnesium, iron, sodium and potassium in our study. The effects of factors such as age, smoking and drinking habits and sex on serum and cerebrospinal fluid (CSF) copper, zinc, magnesium, iron, sodium and potassium concentrations were evaluated statistically. The average serum and CSF copper levels respectively 146.10 + 50.54 and 7.02 + 12.07 ug/dl, zinc levels 95.89 + 26.61 and 30.41 + 30.98 jig/dl, magnesium levels 2.04 + 0.53 and 2.49 + 0.55 mEq/l, iron levels 70.60 + 37.97 and 32.96 + 29.52 ng/dl, sodium levels 142.99 + 8.01 and 148.87 + 6.80 mEq/l and potasium levels 4.15 + 0.69 and 3.09 + 0.55 mEq/l. This levels were statistically no significant when compared control group ( p< 0.05 ). Our data indicate that there are no apparent associations between serum and CSF copper, zinc, magnesium, iron, sodium and potassium levels and above factors. The serum/CSF ratios we found in this study that only in the case of magnesium is the level for CSF higher than for plasma. The serum iron, sodium and potassium concentrations in acute infaction are not correlated significantly with the CSF iron, sodium and potassium concentrations ( respectively r = 1.90, r = 49.64, r = 0.99). Only serum84 magnesium concentration is correlated significanty with the CSF magnesium concentration ( r = 74.39 ).