Erişkin bireylerde bağlanma stili ve aleksitimi arasındaki ilişki
The relationship between attechment style and alexithymia in adult individuals
  1. Tez No: 693803
  2. Yazar: MESUDE ELDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OĞUZHAN KILINÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, erişkin bireylerde bağlanma stilleri ve aleksitimi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda kişisel bilgiler ile araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkiler araştırılmış, değişkenler arası farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Kesitsel nitelikteki bu araştırmada katılımcıların bağlanma stilleri ve aleksitimi düzeyleri geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış ölçekler aracılığıyla ölçülmüştür. 2021 yılında İstanbul'da yaşayan 18-25 yaş arası 400 üniversite öğrencisi ile yürütülen çalışmanın ölçekleri şu şekildedir: ''İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA) ve Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20''. İlişki Ölçekleri Anketi'nin geçerlik ve güvenirlik çalışması Sümer ve Güngör (1999) tarafından; Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ20)'nin geçerlik ve güvenirlik çalışması ise Güleç ve arkadaşları (2009) tarafından yapılmıştır. İlgili ölçekler aracılığıyla elde edilen veriler SPSS 22 bilgisayar temelli istatistik programı ile çözümlenmiştir. Verilerin güvenirliği Cronbac Alpha analizi ile test edilmiştir. Araştırma bulgularına göre erişkin dönemdeki bireylerde bağlanma stili ile aleksitimi arasında pozitif yönlü orta derecede ilişki olduğu bulunmuştur. Güvenli bağlanma ile aleksitimi arasında negatif yönlü düşük derecede ilişki olduğu bulunmuştur. Benzer şekilde kaçıngan bağlanma ile aleksitimi arasında pozitif yönlü düşük derecede ilişki olduğu bulunmuştur. Son olarak kaygılı bağlanma ile aleksitimi arasında pozitif yönlü düşük derecede ilişki olduğu bulgulanmıştır. Sonuç olarak güvenli bağlanmanın duyguları tanıma ve ifade etmede önemli bir değişken olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between attachment styles and alexithymia in adults. In this context, the relationships between personal information and the variables of the study were investigated, and whether there was any difference between variables was examined. In this cross-sectional study, the attachment styles and alexithymia levels of the participants were measured through scales with validity and reliability studies. The scales of the study conducted with 400 university students aged 18-25 living in Istanbul in 2021 are as follows:“Relationship Scales Questionnaire (PTA) and Toronto Alexithymia Scale (TAS-20”. The validity and reliability study of the Relationship Scales Questionnaire Sumer and Güngör (1999) and the validity and reliability study of the Toronto Alexithymia Scale (TAS-20) was carried out by Güleç et al. (2009). tested by analysis. According to the research findings, it was found that there is a moderate positive correlation between attachment style and alexithymia in adults. It was found that there was a low negative correlation between secure attachment and alexithymia. Similarly, a low degree of positive correlation was found between avoidant attachment and alexithymia. Finally, it was found that there was a low positive correlation between anxious attachment and alexithymia. As a result, it has been seen that secure attachment is an important variable in recognizing and expressing emotions.