Türkiye'de sosyal medyanın seçimler üzerindeki etkisi: 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Twitter örneği
The effect of social media on elections in Turkey: 2018 Presidential elections and Twitter example
  1. Tez No: 693808
  2. Yazar: ECEM ÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İnsanlık yirmi birinci yüzyılın en büyük itici gücü olan teknolojinin omuzlarında yükselen ağ toplumu gerçeğiyle karşı karşıya bulunmaktadır. Enformasyon çağı toplumlarını bir araya getiren dijital dünyanın sosyal medya platformları bugün iletişimin en yaygın kullanıldığı alanlardır. Bu çalışma da kültürlerin buluşması ve sosyal etkileşimin yakınlaşmasıyla global/ küresel bir köye dönüşen dünyada siyasi aktörlerin iletişimi sosyal medya üzerinden ele alınmıştır. Araştırmada küresel ölçekte iletişimin geldiği noktada sınırları ortadan kaldıran küreselleşme açılımlarının iletişime etkileri, siyasal iletişimin dönüşümü, sanal ortamlarda nasıl karşılık bulduğuna yer verilmiştir. Konunun gelişimi açısından iletişim, siyaset, medya ve küreselleşme gibi kavramların tanım ve tarihi süreçlerine değinilmiştir. Türkiye'de siyasal iletişim bağlamında sosyal medyanın seçimler üzerindeki etkisi, özellikle adaylar ve seçmen açısından en yoğun etkileşimin yaşandığı 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yansımaları, son olarak sosyal medyanın en aktif mecrası olan Twitter analizleri verilmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında detaylı bir literatür taraması yapılmış ve ilgili kaynaklara dayanarak birinci ve ikinci bölüm oluşturulmuştur. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise adayların Twitter hesaplarını incelenerek araştırmanın kapsadığı 9-24 Haziran 2018 tarihlerinde seçimler ile ilgili atılan tweetlerin içerik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Humanity is faced with the reality of a network society that develops whit tecnology, wich is the greatest driving force of the 21st century. Social media platforms of the digital World, which bring information age societies together, are the most widely used areas of communication today. In this research the communication of political actors in the world, which has turned into a global/ global village with the convergence of cultures and social interaction, is discusssed through social media. In the research, the effects of globalization initiatives that eliminate the boundaires of communication on a global scale, the transformation of political communication and how it corresponds in virtual environments are discussed. In terms of the development of the subject, the definition and historical processes of concepts such as communication, politics, media and globalization are mentioned. The impact of social media on the elections in the context of political communication in Turkey and its reflection on the 2018 Presidential elections, where the most intense interaction was experienced especially in terms of candidates an voters, and finally, Twitter analysis, which is the most active channel of social media, was included. In the first stage of the research, a detailed literature review was made and the first and second sections were created based on the relevant sources. In the third part of the research, the Twitter accounts of the candidates were examined and the content analysis of the tweets about the elections on 9-24 June 2018 covered by the research was made.