Adana ilinde spor eğitim yeterliliklerinin ekonomik durumlarının ve verimliliklerinin incelenmesi
Study upon educational and economical states and randaments of the sports trainers in Adana
- Tez No: 69382
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUAT KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
VLĞZ ADANA ÜİNDE SPOR EĞİTİM ELEMANLARININ EĞİTİM YlTI^üJlİKLERİNİN EKONOMİK DURUMLARININ VE VERİMLİLİKLERİNİN İNCELENMESİ Adana ilinde görev yapan antrenörlerin kişisel konumlan, eğitim ve sosyoekonomik dorumlarını incelemeye yönelik çalışmamızda tesadüfi örneklen yolu ile seçtiğimiz 178 erkek, 22 bayan toplam 200 antrenör yer almıştır. Antrenörlere kişisel konumlan ile ilgili 13 soru, eğitim durumlan ile ilgili 13 soru ve sosyoekonomik düzeyleri ile ilgili 17 soru toplam 43 soru anket tekniği uygulanarak sorulmuştur. Parametrik verilerinin incelenmesinde dağılımların yüzde oranlan alınmış, parametreler arasındaki ilişkiler student (t) testi (anlamlılık 0.05) ve varyans analizi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar Adana ilindeki antrenörlerin çoğunluğunu erkeklerin (%89) oluşturduğunu, antrenörlerin çoğunluğunun ortaöğrenim düzeyinde eğitim aldığını (%61), antrenörlük eğitimi almadan antrenörlük yapan Önemli kesimin bulunduğunu (%1S) ortaya koymuştur. Antrenörlerin büyük çoğunluğunun ekonomik yetersizlik içinde olduğu ve %21 gibi önemli bir bölümünün tatile çıkmadığı saptanmıştır. Antrenörlerin 2/3 'ü Adana' da Spora gereken önemin verilmediği kanisim taşımaktadırlar. VIL ANAHTAR SÖZCÜKLER Spor Eğitim Elemanı Spor Tesisi Sportif Verim Spor Kulüpleri Spor Branşları xın
Özet (Çeviri)
VUL ABSTRACT STUDY UPON EDUCATIONAL AND ECONOMICAL STATES AND RANDAMENTS OF THE SPORT TRAINERS IN ADANA In this study, personal positions, educational and social-economical states of the trainers in Adana has been researched. Totally 200 (178 male and 22 female) trainers have been included in this stidy. For this research a quesiionairre consisting of 43 question has been used. 13 questions are concerned with trainers' personal positions, 13 questions are concerned with educational states and 17 questions are concerned with trainers' social-economical states. Percent calculations, Student's T-test and variance analysis have been used for the statistical analysis. The results showed that 89% of the researched subject were male, 61% of the trainers are secondary school graduates and 15% of the trainers are working without having graduated a trainer course. At the same time it has been found that 21% of the subjects can not afford to go out on vacation because of the financial problems. 2/3 of the trainers believe that there is not paid enough attention to sports in Adana. IX. KEYWORDS Trainer Sports Facilities Performance Sports Clups Sports Disciplines XIV