Ortaokul 5. ve 6. sınıf öğrencilerinin bilgi-işlemsel düşünme becerileri ile matematiksel problem çözme başarısı arasındaki ilişki
The relationship between computational thinking abilities and mathematical problem-solving achievement of 5. and 6. grade students
  1. Tez No: 693899
  2. Yazar: İ. EMİN DERYAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL DEMİRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul 5. ve 6. sınıf öğrencilerinin bilgi-işlemsel düşünme beceri düzeyleri ile matematiksel problem çözme başarıları arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılmasıdır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli benimsenmiş ve örneklem seçiminde gelişigüzel örnekleme seçilmiştir. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılında Afyonkarahisar ili ve ilçelerinde 5. ve 6. sınıfta eğitimine devam eden 257 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri,“Genel Bilgiler Formu”,“Matematiksel Problem Çözme Başarı Testi”ve“Bilgi İşlemsel Düşünme Testi”ölçekleri kullanılarak temin edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, çok yönlü varyans analizi (MANOVA) ve pearson korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Bu analizler ve hesaplamalar SPSS programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre bilgi-işlemsel düşünme beceri düzeyleri ve matematiksel problem çözme başarıları bakımından öğrencilerin cinsiyetlerine bağlı herhangi bir farklılık bulunamamıştır. 5. ve 6. sınıf öğrencilerinin bilgi-işlemsel düşünme beceri düzeyleri benzerlik gösterirken 6. sınıf öğrencilerinin matematiksel problem çözme başarıları 5. sınıf öğrencilerinden daha yüksektir. Herhangi bir kodlama eğitimi alan öğrencilerin hem bilgi-işlemsel düşünme beceri düzeylerinin hem de matematiksel problem çözme başarı puanı ortalamalarının bu eğitimi almayan öğrencilerden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Aynı farklılık okul dışı zamanlarda blok kodlama etkinlikleri yapan öğrencilerle yapmayan öğrenciler arasında da görülmüştür. Ayrıca, akıl ve zekâ oyunları kursu alan öğrencilerin hem matematiksel problem çözme başarı puanı ortalamaları hem de bilgi-işlemsel düşünme beceri düzeyleri bu kursa katılmayan öğrencilerden yüksek olduğu tespit edilmiştir. Benzer bir farklılık okul dışı zamanlarda akıl ve zekâ oyunları oynayan öğrencilerle oynamayan öğrenciler arasında da görülmüştür. Son olarak bilgi-işlemsel düşünme becerisi ve matematiksel problem çözme başarısı arasında orta seviyede olumu bir ilişki saptanmıştır. Bu sonuca ek olarak bilgi-işlemsel düşünme becerisinin matematiksel problem çözme başarısını % 33 oranında açıkladığı araştırma sonuçlarından en önemlisi olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relationship between the level of computational thinking skills of secondary school 5th and 6th grade students and their success in mathematical problem solving. Relational screening model was adopted in the research and in the sample selection random sampling was chosen. The research was carried out with 257 students who continue their 5th and 6th grade education in Afyonkarahisar and its districts in the 2020-2021 academic year. Research data were obtained by using the“General Information Form”,“Mathematical Problem Solving Achievement Test”and“Computational Thinking Test”scales. In the analysis of the data, descriptive statistics, multiple analysis of variance (MANOVA) and the Pearson correlation coefficient was calculated. This analyzes and calculations were performed using the SPSS program. According to the findings of the study, no difference was found depending on the gender of the participants in terms of computational thinking skill levels and mathematical problem solving achievements. While the computational thinking skill levels of the 5th and 6th grade students are similar, the mathematical problem solving success of the 6th grade students is higher than that of the 5th grade students. Both the computational thinking skill levels and the mathematical problem solving average scores of the students who received any type of programming training were higher than the students who did not receive this training. The same difference was observed between the students who did block-based programming activities outside of school and the students who did not. In addition, it was determined that the students who took the mind and intelligence games course had higher averages of mathematical problem solving achievement scores and computational thinking skills than the students who did not attend this course. A similar difference was observed between students who play mind and intelligence games outside of school and students who do not. Finally, a moderately positive relationship was found between computational thinking skills and mathematical problem solving success. In addition to this result, it can be considered as the most important of the research results in which the computational thinking skill explains the success of mathematical problem solving by 33%.