Farklı programlama öğretim uygulamalarının ortaokul öğrencilerinin bilgi-işlemsel düşünme becerilerine etkileri
The effects of different programming and educational applications on the computational thinking skills of secondary school students
  1. Tez No: 707727
  2. Yazar: DİLAN DİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın amacı Scratch, Code.org, Robotik Kodlama ve Bilgisayarsız Kodlama ortamları ve uygulamalarının ortaokul öğrencilerinin bilgi-işlemsel düşünme becerilerine etkilerini incelemektir. Bunun yanında Scratch, Code.org, Robotik Kodlama ve Bilgisayarsız Kodlama ortamları ve uygulamalarının ortaokul öğrencilerinin algoritmik düşünme becerileri ve döngü konusu başarılarının incelenmesi de amaçlanmıştır. Araştırma öntest sontest kontrol grupsuz yarı deneysel modelde tasarlanmıştır. Bu kapsamda araştırma Van ili Saray ilçesine bağlı bir köy ortaokulunda 5. ve 6.sınıf öğrencilerinden 50 kişinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Her grup döngü konusunu farklı uygulama ve ortamda işleyecek şekilde çalışmada öğrenciler dört gruba ayrılmıştır. Uygulama süreci 6 hafta sürmüştür. Araştırma verileri Kruskal Wallis H ve Mann Whitney U testleri kullanılarak analiz edilmiştir. İnceleme sonucunda Scratch, Code.org, Robotik Kodlama ve Bilgisayarsız Kodlama ile programlama yapan öğrencilerin bilgi-işlemsel düşünme becerilerinin, algoritmik düşünme becerilerinin ve döngü konusu başarılarının anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür. Bilgi-işlemsel düşünme becerisinde gruplar arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Bu farklılığın Scratch grubu lehine olduğu görülmüştür. Algoritmik düşünme becerilerinde gruplar arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Bu farklılığın Robotik Kodlama grubu lehine olduğu görülmüştür. Döngü konusu başarılarında gruplar arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Bu farklılığın da Robotik Kodlama grubu lehine olduğu görülmüştür. Scratch, Code.org ve Robotik Kodlama gruplarının bilgi-işlemsel düşünme beceri puanlarında cinsiyete göre anlamlı farklılık görülmemiştir. Ancak Bilgisayarsız Kodlama grubu bilgi-işlemsel düşünme beceri puanlarında cinsiyet erkek öğrencilerin lehine anlamlı şekilde farklılaşmıştır. Scratch, Code.org ve Robotik Kodlama ve Bilgisayarsız Kodlama grupları bilgi-işlemsel düşünme beceri puanlarında bilgisayar ve internet kullanma becerileri açısından anlamlı farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of Scratch, Code.org, Robotic Coding and Computer-Free Coding environments and applications on the computational thinking skills of secondary school students. In addition, the aim is to examine the algorithm achievements and loop subject achievements of secondary school students of Scratch, Code.org, Robotic Coding and Computer-Free Coding environments and applications. The research is in a quasi-experimental model control group with a pretest posttest. In this context, the research was carried out with the participation of 50 5th and 6th grade students in a country secondary school in the Saray district of Van. Students were divided into four groups in the study, in a way that each group would handle the cycle topic in a different application and environment. The implemention process took of the stualy six weeks. Research data were analyzed using Kruskal Wallis H and Mann Whitney U tests. As a result of the examination, it was seen that the computational thinking skills, algorithm success and loop subject success of the students who program with Scratch, Code.org, Robotic Coding and Computer-Free Coding differed significantly. There was a significant difference between the groups in computational thinking skills. It was seen that this difference was in favor of the Scratch group. There was a significant difference between the groups in the success of the algorithm. It was seen that this difference was in favor of the Robotic Coding group. There was a significant difference between the groups in the loop subject achievements. It was seen that this difference was in favor of the Robotic Coding group. There was no significant difference in the computational thinking skills of the Scratch, Code.org and Robotic Coding groups for gender. However, gender differed significantly in favor of male students in the computational thinking skills of the Non-Computer-Free Coding group. There was no significant difference in the computational thinking skills of the Scratch, Code.org and Robotic Coding and Computer-Free Coding groups in terms of computer and internet usage skills.