Hindistan'ın Orta Asya enerji politikası ve Afganistan'ın güvenliğine etkileri
India's Central Asian energy policy and its effects on Afghanistan's security
- Tez No: 693916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH FUAT TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Energy, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Afganistan, Pakistan ve Hindistan, zaman zaman bu ülkeler arasındaki gergin ilişkilere rağmen uzun bir dini, kültürel ve dilsel yakınlık geçmişini paylaşmaktadır. Türkmenistan - Afganistan - Pakistan - Hindistan (TAPI) Projesi gibi projelerin, komşu ülkelerin ortak bir ekonomik çıkarlatınn etrafında bir araya gelmelerine yardımcı olacağını dair umut vardır. TAPI Projesi kapsamında Türkmenistan'dan Afganistan, Pakistan ve Hindistan'a doğalgaz taşıyacak 1.814 kilometrelik bir boru hattın tasarım, satın alma, inşaat, işletme ve bakım işleri bulunmaktadır. Doğalgaz boru hattın 214 kilometrelik bölümü Türkmenistan'ı geçiyor, Afganistan'a 774 kilometrelik bir bölüm kurulacak ve 826 kilometre'lik bölümü de Pakistandan geçecek. TAPI doğalgaz boru hattının tam olarak devreye geçmesinden sonra, 30 yıl boyunca yıllık 33 milyar metreküp doğalgaz ihraç edilmesi beklenmektedir. Hindistan ve Pakistan, her biri 14 milyar metreküp/yıl alacak, kalan 5 milyar metreküp/yıl ise Afganistan'a tedarik edilecek. TAPI Projesinde, Pakistan ve Hindistan artan enerji ihtiyaçlarını gidericek, Türkmenistan da geniş doğalgaz rezervleri için pazarı genişletirecek, Afganistan da transit ücreti tahsil ediyor. Bir doğalgaz boru hattı olan TAPI Projesi, bölgesel rakipler arasında işbirliğini geliştirme ve bölge genelinde ekonomik kalkınmanın güçlendirme potansiyeline sahip bir“barış boru hattı”dır. Ayrıca, TAPI Projesi Afganistan'daki şiddeti azaltma ve Afganistan'da ve Pakistan ile Hindistan gibi bölgesel rakiplerde, güvenlik ve bölgesel istikrarı sağlama potansiyeline de sahiptir.
Özet (Çeviri)
Afghanistan, Pakistan and India share a long history of religious, cultural, and linguistic affinity that has at times contributed to tense relations between these countries. There is hope that tangible projects, such as the Turkmenistan–Afghanistan–Pakistan–India (TAPI) Project, will help neighboring countries together around a shared economic interest. The project includes complex works of design, acquisition, construction, operation and maintenance of a pipeline with a length of 1,814 kilometres that will carry natural gas from Turkmenistan to Afghanistan, Pakistan and India. A section of 214 kilometres of the natural gas pipeline crosses Turkmenistan, a section of 774 kilometres will be installed in Afghanistan and a section of 826 kilometres will cross Pakistan. After the full commissioning of the TAPI natural gas pipeline, it is expected that 33 billion cubic metres of natural gas will be exported annually, for 30 years. India and Pakistan will each buy 14 billion cubic metres/year, while the remaining of 5 billion cubic metres/year will be supplied to Afghanistan. In the TAPI Project, Pakistan and India address increasing energy needs, while Turkmenistan expands the market for its extensive natural gas reserves, Afghanistan also receiving transit fees. The TAPI Project, a natural gas pipeline, is a“peace pipeline”with the potential to develop cooperation between regional rivals and strengthen economic development throughout the region. The TAPI Project also has the potential to decrease violence in Afghanistan, where war has been destroyed, and to promote security and regional stability in Afghanistan, and in regional rivals such as Pakistan and India.