Kentsel direncin artırılmasında akıllı kent ve blok zincir uygulamaları: Trabzon örneği
Smart city and blockchain applications for the improvement of the urban resilience: The case of Trabzon
  1. Tez No: 693915
  2. Yazar: SEFANUR AKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED YUNUS BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kent merkezlerinde her geçen yıl artan nüfusun; iklim değişikliği, kaynak kıtlığı, çevre sorunları ve ekonomik yetersizlik gibi birçok probleme yol açmaktadır. Bu problemler çerçevesinde yaşanan sorunların düzeltilmesi zaman alırken, ani bir şekilde gerçekleşen şoklara cevap verememe durumu söz konusu olmaktadır. Kentleri buna hazırlamak, kırılganlıklarını azaltmak ve mücadele yönetimi geliştirmek için dirençli kent kavramı ileri sürülmüştür. Bu kavram neticesinde, mekânın bir bütün olarak ele alınıp, gelecekteki şok ve stresleri yönetme kabiliyeti ortaya çıkartılmaya çalışılmaktadır. Ayrıca ortaya çıkan problemlerin üstesinden gelmek ve kentsel yaşam merkezlerinin daha yaşanabilir kılınması adına bilgi iletişim teknolojilerinin yenilikçi bir anlayışla kullanılmaya başlanması akıllı kent kavramını gündeme getirmiştir. Teknolojinin ilerlemesinin güvenlik problemi yarattığı bu zaman diliminde ortaya atılan blok zincir alt yapı teknolojisi kent içi uygulamalarda kendini göstermiştir. Uluslararası ve ulusal adımların ele alınarak, bu çalışma içerisinde dünya kentleri ve Türkiye büyükşehirleri üzerinden iyi uygulama örneklerine yer verilmiştir. Bu çalışmanın amacı, kentsel direncin artırılmasında akıllı kent ve blok zincir uygulamalarının sağlayacağı avantajların ortaya konulması ve Trabzon için birtakım önerilerin getirilmesidir. Çalışma nitel araştırma desenlerinden biri olan literatür tarama yöntemi ile ele alınmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ise Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nde görev alan 5 kişi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı-yapılandırılmış mülakat sorularından yararlanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, kentlerin şoklara karşı direnç geliştirmesinde öncelikle kentsel sorunların benimsenmesi ve iyi analiz edilmesi gerektiği, kente uygun alt yapıların şoklar öncesinde sağlanması, yeterli maddi kaynakların aktarılması ve kentin mevcut teknoloji yakalaması gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
Population density of communities in city centers increases year after year, entailing various problems such as climate change, resource scarcity, environmental issues, and economic insufficiency. As it takes time to fix the issues experienced within the framework of these problems, there is a case of not being able to respond to sudden shocks. The concept of resilient city has been put forward to prepare cities for sudden shocks, to reduce their fragility and to develop an emergency management plan. In view of this concept, the space is handled as a whole, and tests are run to reveal the space's ability to manage future shocks and stresses. Designed to overcome the emerging problems and to make urban life centers more livable, the use of information and communication technologies with an innovative approach has made the concept of smart city a current issue. Blockchain infrastructure technology, introduced in a period when the advancement of technology has started to create security problems, became frequent in urban applications. Considering national and international steps of urban application of blockchain infrastructure technology, good practice examples of various foreign cities as well as Turkish metropolitan cities are included in this study. The purpose of this study is to reveal the advantages of smart city and blockchain applications in increasing urban resilience and to bring some suggestions for Trabzon. The study is based on the literature review method, which is one of the qualitative research patterns. The research working group consisted of five people working in Trabzon Metropolitan Municipality. Semi-structured interview questions were used as the data collection tool in the research. According to the findings of the research, it is necessary to firstly adopt and analyze urban problems in order to develop resistance to shocks, to provide appropriate infrastructure for the city in advance, to allocate sufficient financial resources, and for the city to embrace the current technology.