Neo-Avrasyacılık ideolojisi çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasındaki enerji ilişkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of energy relations between Turkey and Russia within the framework of neo-Eurasian ideology
  1. Tez No: 693990
  2. Yazar: BAŞAK MERVE ERİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada; Rusya'nın kriz dönemlerinden sonra ortaya çıkan Avrasyacılık ideolojisinin Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu (RF) arasındaki enerji ilişkilerine etkisinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada yer alan konular dönemsel bazda değerlendirilmiş, enerji ilişkilerinin politik ve stratejik yönleri ele alınmış ilaveten Avrasyacılık ideolojisi çerçevesindeki durumlarına yer verilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede iki ülke arasında yer alan boru hattı projelerine değinilmesini takiben Avrasyacılık ideolojisi çerçevesinde söz konusu projelerin iki ülke ilişkilerine yansımasının ne yönde olduğu analiz edilmiştir. Avrasyacılık düşüncesinin teorik boyutu ise büyük ölçüde söz konusu ideolojinin günümüzdeki en önemli temsilcisi olan Alexander Dugin tarafından ortaya konan fikirler çerçevesinde ortaya konulmuştur. Bu çerçevede Avrasya coğrafyasının iki önemli ülkesi olan Türkiye Cumhuriyeti ile RF arasındaki ilişkilerin ana gündeminin enerji olduğu söylenebilir. İki ülke arasındaki enerji ilişkileri stratejik ve politik bir bakış açısına dayalı olarak analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu noktada günümüzde var olan boru hatlarının yanı sıra enerji alanında iki ülke arasında yeni bir iş birliği sahası olan nükleer enerji hususları Avrasyacılık ideolojisi çerçevesinde bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Özellikle konunun Avrasyacılık ideolojisi çerçevesinde temellendirilmesinin konuya farklı bir bakış açısı sunarak alana katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study; ıt is aimed to analyze the effect of the Eurasian ideology that emerged after the crisis periods of Russia on the energy relations between the Republic of Turkey and the Russian Federation (RF). The subjects in the study were evaluated on a periodic basis, the political and strategic aspects of energy relations were discussed and their situation within the framework of Eurasianism ideology was tried to be included. In this framework, after mentioning the pipeline projects between the two countries within the framework of the Eurasianism ideology, the reflection of these projects on the relations between the two countries were analyzed. The theoretical dimension of Eurasian thought was largely put forward within the framework of the ideas put forward by Alexander Dugin, who is the most important representative of the ideology in question today. In this context, it can be said that the main agenda of the relations between the Republic of Turkey and RF, two important countries of the Eurasian geography, is energy. Energy relations between the two countries have been analyzed based on a strategic and political point of view. At this point, nuclear energy issues which are a new area of cooperation between the two countries in the field of energy, as well as the pipelines that exist today, evaluated within the framework of the ideology Eurasian. In particular, ıt is thought that basic the subject within the framework of Eurasianism ideology will contribute to the field by offering a different perspective on the subject.