Hepatit B enfeksiyonu geçirmiş sağlıklı kişilerden ve kronik taşıyıcılardan izole edilen mononükleer hücrelerin HBs antijenlerine karşı TH1 ve TH2 tipi immün yanıt ayrımı
Discrimination of TH1 and TH2 type immune response against HBs antigen in mononuclear cells isolated from hepatitis B virus infected healthy persons and chronic carriers
  1. Tez No: 69400
  2. Yazar: CEMALETTİN AYBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT İMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
62 ÖZET Son yıllarda bazı enfeksiyon hastalıklarında sonucun etkene ajana karşı gelişmiş uygun olmayan TH1/TH2 tipi immün yanıt ile direkt ilişkili olduğu gözlenmiştir. Hepatit B virüs (HBV) enfeksiyonuna karşı etkin bir immün yanıt oluşturulamaması hücresel immün yanıttaki bozukluktan kaynaklanabilir. Sunulan bu çalışmada hepatit B virüs taşıyıcısı olanlar ile sağlıklı kişilere (kontrol, HBsAg(-), Anti-HBs(+), Anti-HBc(+)) ait mononükleer hücrelerde HBsAg'ne karşı TH1/TH2 tipi immün yanıt oluşumu değerlendirildi. HBsAg'i taşıyıcı bir kişinin serumundan sükroz gradient santrifüj işlemi sonrası sepharose 4B matriksde“size exclusion chromatography”yöntemi ile elde edildi. Mononükleer hücreler (2x1 06 hücre/ml) HBsAg bulunan (5ug/ml HBsAg) ve bulunmayan ortamda 6 gün inkübasyona bırakıldı. Kültür süpernatanlarındaki sitokin düzeyleri ticari sitokin ELISA kitleri ile değerlendirildi. Mononükleer hücrelerde TH1/TH2 yaratım belirlemek amacıyla kültür süpernatanlarında IFNy, IL-2, IL-4, IL-6, IL-10 ve IL-12 düzeyleri ölçüldü. Çalışmaya ait veriler kontrol grubunda HBsAg'ne karşı TH1 benzeri immün yanıt oluştuğunu, taşıyıcı olan grupta ise TH2 benzeri immün yanıt geliştiğini göstermiştir. Bu nedenle, HBV enfeksiyonuna karşı immün yaratsızlığın HBsAg'ne karşı TH1 benzeri immün yanıt gelişmemesiyle de ilişkili olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY In recent years it was observed that the outcomes of several infectious diseases were directly related to the inappropriate TH1/TH2 type immune responses against causative agent. The inability to mount an effective immune response against hepatitis B virus (HBV) infection is presumably the consequence of a defect in the cellular immune regulation. In this study we planned to evaluate the THl/TH2-like responses of HBsAg-primed human mononuclear cells of.the hepatitis B virus carriers and healthy individuals (control, HBsAg(-), Anti-HBs(+), Anti-HBc(+)). HBsAg was isolated from the serum of a carrier by sucrose gadient centrifugation followed by size-exclusion chromatography on the sepharose 4B column matrix. Mononuclear cells (2x1 06 cell/ml) were incubated for 6 days in the presence (5ug/ml HBsAg) or absence of HBsAg. Cytokine levels in the culture supernatants were assessed by the commercially available cytokine ELISA kits. In order to discriminate TH1/TH2 responses of mononuclear cells, IFNy, IL-2, IL-4, EL-6, IL-10 and IL-12 levels were measured in the culture supernatants. Data demonstrated that HBsAg produced THl-like immune response in the control group and TH2-like immune response in the carrier group. Thus, it seemed to be likely that nonresponsiveness to HBV infection might be related, at least in part, to the absence of THl-like immune responie against HBsAg.