The push-pull factors influencing international students' destination choice: A case study in Turkey
Uluslararası öğrencilerin hedef seçimini etkileyen itme çekme faktörleri: Türkiye'de bir vaka çalışması
  1. Tez No: 827162
  2. Yazar: NEAMAN TIMORI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜN KOMŞUOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türkiye'deki yabancı öğrenci nüfusu, son on yılda neredeyse %300 artmıştır. Hükümet ve üniversite yönetimlerinin son uluslararasılaşma girişimleri, Türkiye'yi çevre ülkeler de dahil olmak üzere yabancı öğrenciler için daha cazip bir ülke haline getirmiştir. Fakat bu olağanüstü büyüme potansiyeli bir takım problemlere neden olmaktadır. Bu durum mevcut problemlerin çözümüne ilişkin daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç doğurmaktadır.. Yabancı uyruklu öğrenci sayısındaki iddialı büyüme politikalarını, küresel eğitim koşullarının gelişmesi üzerine yoğunlaştırmaları gerekmektedir (Özoğlu, M., B.S. Gür, 2018). Bu araştırma aracılığıyla analiz edilen çalışma bulguları, uluslararası öğrencilerin amaçlarını, seçimlerini ve itme-çekme faktörlerini etkileyen üç genel değişken olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgulara göre öncelikle mikro düzeydeki faktörlerin bağımlı değişkeni istatistiksel olarak etkilenmekle beraber pozitif bir ilişkiye sahiptir. Bu faktörlerde Aile Etkisi, Beklentiler, Dil, Uluslararası Deneyim gibi farklı değişkenler ve bu değişkenlerin doğru bir şekilde bir arada incelenmesi hedeflenmektedir. Bu faktörlerin birbiriyle ilişkisi çok zayıf olsa da öğrenciler karar verirken, özellikle dil becerisini göz ardı etmemektedir. İkinci olarak, Burslar, Öğrenim Ücretleri, Kurumun İtibarı ve Eğitim Kalitesi gibi öğeleri içeren orta düzeyli faktörler, yabancı uyruklu öğrenci ülkü ve seçimleri ile herhangi bir ilişkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Bu araştırma, faktör ve bağımlı değişken arasında, pozitif ve anlamlı bir doğrusal ilişki olduğunu göstermektedir. Tüm bu araştırmalarda, özellikle Türkiye'deki yabancı uyruklu öğrencilerin çoğunun gelişmekte olan Asya ülkelerinden gelmesi, dikkate alınmalıdır. Son olarak, Göçmenlik Politikası, Sosyal Kültürel ve Güvenlik Faktörleri gibi öğeleri içeren makro düzeyde bağımlı değişkenlerin analizi yapılmaktadır. Bulgular, değişkenler arasında orta derecede pozitif istatistiksel olarak anlamlı doğrusal bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu değişken, uluslararası öğrencilerin hedef ve seçiminde en yüksek etkiye sahip olanıdır, Türkiye'deki göçmenlik politikaları, ülkeyi öğrenimde hedef seçeneği olmaktan uzaklaştırmaktadır . Son olarak araştırmalar aracılığıyla uluslararası eğitime olan talebin dikkate alınması gereken birçok faktörden etkilendiğine işaret edilmektedir. Pek çok Asya ve Afrika ülkesinde yüksek öğretime erişim sıkıntısı, 20. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan öğrenci göçünün çoğunun birincil nedeni olmuştur. Ev sahibi ve anavatan ülkeler arasındaki tarihsel veya sömürge bağları, uluslararası öğrenci akışının çoğunun yönünü belirlemede önemli bir rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
Over the past decade, the international student population in Turkey has grown by almost 300 per cent. Recent internationalization policies by the government and universities have the potential to make Turkey an ever more attractive destination for foreign students, particularly those from neighboring areas. This extraordinary growth ability does not come without its challenges, and clearly requires further study. More work on improving global study destinations such as Turkey is needed to push aggressive growth strategies in the number of international students in those areas (Özoğlu, M., B.S. Gur, 2018). The study findings analyzed through this research indicate that, there are three general factors influencing the push-pull factors influencing international student's destination choice. According to the findings, firstly the micro level factors statistically effect the dependent variable and has a positive relationship. In this factor different items including Family Influence, Expectations, Language, international Experience were tested to see if all are combined correctly. Although this factor has very weak relationship but students do not ignore it while making their decision making especially language skill. Secondly, Meso level factors including items like Scholarships, Tuition, Reputation of Institution, and Quality of Education have been tested if they have any relationship with international student destination choice. The analysis indicates a positive significant linear relationship among this factor and dependent variable. Among all these items tuition is being more considered while making the decision especially while most international student in turkey are from Asian countries that are listed as developing countries. Finally, macro level including items like Immigration Policy, Social Cultural, and Security Factors are also being tested with dependent variables. The findings illustrate a moderate positive statistically significant linear relationship among the variables. This variable has the highest effectiveness with international students' destination choice, among all the immigration policies that are in Turkey makes it a little challengeable to choose it as a destination choice. Finally, through the studies the point that the demand for international education is influenced by many factors that are needed to be considered. Shortage of access to higher education in many Asian and African countries has been a primary cause of most of the student migration that has arisen in the latter half of the 20th century. Historical or colonial links between host and home countries have played an important role in determining the direction of much of the international student flow.