İlköğretimde görev yapan öğretmenlerin pozitif psikolojik sermaye düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analyzing the relationship between the positive psyclogical capital and ogranizational commitment level of teacher's working in the primary and secondary schools
  1. Tez No: 694032
  2. Yazar: ZEYNEP ELVAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada ilkokul ve ortaokul kademelerinde görev yapan öğretmenlerin pozitif psikolojik sermayeleri ile örgütsel bağlılıkları arasında ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinde yürütülen araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Ankara'nın Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Keçiören ve Yenimahalle ilçelerinde görev yapan 19.970 öğretmen; örneklemini ise uygulamanın kolay ulaşılabilir ve uygulama yapılabilir birimlerden seçilmesine olanak sağlayan örnekleme yöntemlerinden olan uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 404 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler, Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Pozitif Psikolojik Sermeye Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın verilerinin çözümlenmesi için veri setinin incelenmesinin ardından betimsel istatistikler, Pearson korelasyon katsayısı ve aşamalı regresyon analizine göre hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin duygusal bağlılık, devam bağlılığı, normatif bağlılık ve örgütsel bağlılıklarının orta düzeyde olduğu; öz yeterlik, iyimserlik, güven, dışa dönüklük, psikolojik dayanıklılık, umut ve pozitif psikolojik sermaye düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin görev yaptıkları eğitim kademesi ile duygusal bağlılıkları arasında; öğrenim durumlarıyla normatif bağlılıkları ve örgütsel bağlılıkları arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu, öğretmenlerin pozitif psikolojik sermayeleri ile örgütsel bağlılıkları arasında pozitif yönde ancak düşük düzeyde ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is aimed in this study to examine the relation between the positive psychological capital and organizational commitment level of the teacher's working in the primary and secondary schools. The population of the study carried out in the relational screening model is from 19,970 teachers working in central districts of Ankara which are Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Keçiören and Yenimahalle in the 2019-2020 academic year. The sample of the research consists of 404 teachers among those population and are selected with the appropriate sampling method. The Organizational Commitment Scale and the Positive Psychological Capital Scale are both used during the process of data collection. In order to analyse the data of the search, after examining the data set, Pearson's correlation coefficient and stepwise regression analysis are applied over the descriptive statistics. It is found as a result of the research that teachers' emotional commitment, attendance commitment, normative commitment and organizational commitment are at a medium level while the levels of self-efficacy, optimism, confidence, extraversion, psychological resilience, hope and positive psychological capital are found to be at high levels. In addition to these findings, it is also determined that there is a meaningful correlation between the educational levels that they teach and their emotional commitment; educational status and normative and organizational commitment. On the other hand, it was found out that there is positive but low-level relationship between teachers' positive psychological capital and organizational commitment.