Mesane kanseri hastalarında PD-1 ve PD-L1 ekspresyonlarının prognostik öneminin incelenmesi
Investigation of the prognostic importance of expressions of PD1 and PD-L1 in bladder cancer patients
- Tez No: 694107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SEVİM NALKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Mesane Kanseri Hastalarında PD-1 ve PD-L1 Ekspresyonlarının Prognostik Öneminin İncelenmesi Mesane kanseri, dünya çapında en yaygın görülen ilk 10 kanser arasındadır. Ülkemizde mesane kanseri; kanserler arasında en yaygın 6. kanser olup insidans ve mortalitesi erkeklerde kadınlara oranla yaklaşık 6 kat fazladır. İleri veya metastatik mesane kanserli hastaların standart tedavi yöntemleri ile medyan genel sağkalımı tanıdan itibaren yaklaşık 15 aydır. Son yıllarda yapılan bazı çalışmalarda, PD-L1/PD-1 moleküllerinin immün baskılama ve tümörlerin immün-kaçış mekanizmalarında önemli aracılar olduğu belirtilmektedir. Ayrıca PD-L1'in, mesane kanseri de dahil çeşitli malignitelerde yüksek seviyede eksprese edildiği bildirilmiştir. Bu çalışmada, mevcut mesane kanseri hasta kohortuna ait tümör dokularında PD-L1/PD-1 ekspresyon seviyelerinin prognostik öneminin araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, PD-L1/PD-1 ekspresyonlarının tümör derecesi, kanser evresi alt gruplarındaki değişimi ve genel sağkalım ile ilişkisi incelendi. Mesane kanseri tanısı almış 48 hastanın parafin bloklarından monofazik fenol ve guanidin izotiyosiyanat metodu ile elde edilen RNA'lar kullanılarak qRT-PCR yöntemiyle gen ekspresyon seviyeleri belirlendi. İmmünohistokimyasal inceleme için optimizasyon çalışmaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Prognostic Importance of Expressions of PD-1 and PD-L1 in Bladder Cancer Patients Bladder cancer is among the ten most common cancers worldwide. It is the 6th most common cancer and its incidence and mortality is approximately 4 times higher in men than in women in Turkey. The median overall survival of patients with advanced or metastatic bladder cancer treated with standard therapy is approximately 15 months from diagnosis. In some recent studies, it has been stated that PD-L1/PD-1 molecules are important mediators in immune suppression and immune-escape mechanisms of tumors. It has been reported that PD-L1 is highly expressed in various malignancies, including bladder cancer. In this study, it was aimed to investigate the prognostic significance of PD-L1/PD-1 expression levels in tumor tissues of the current bladder cancer patient cohort. In this context, the variation of PD-L1/PD-1 expressions in tumor grade and stage subgroups and their relationship with overall survival were examined. RNA isolation was performed from FFPE tumor tissues of 48 patients diagnosed with bladder cancer using the monophasic phenol and guanidine isothiocyanate method. Total RNA was converted to cDNA and gene expression levels were analyzed by qRT-PCR. Optimization experiments were performed for immunohistochemical examination.