Obez hastalarda bir oksidatif stres belirteci olan iskemi modifiye albuminin depresif belirtilerle olan ilişkisinin incelenmesi
An i̇nvesti̇gati̇on of the relati̇onshi̇p of i̇schemi̇a-modi̇fi̇ed albumi̇n, A marker of oxi̇dati̇ve stress, wi̇th depressi̇ve symptoms i̇n obese pati̇ents
  1. Tez No: 694112
  2. Yazar: MERVE DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU FINDIKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Obezite, modern toplumda en sık görülen kronik fiziksel hastalıktır ve önemli bir halk sağlığı sorunudur. Obezite giderek yaygınlaşmakta ve hipertansiyon, koroner kalp hastalığı ve artan mortalite gibi çeşitli sağlık komplikasyonları ile ilişkilendirilmektedir. Obez bireylerdeki bir diğer sağlık sorunu da psikiyatrik hastalıklar en sık da depresyondur. Obezite ve depresyon arasında çift yönlü bir etkileşim olduğu düşünülmektedir. Bu iki hastalığı birbirine bağlayan mekanizmalar arasında, hipotalamik - hipofiz - adrenal eksen disregülasyonu, inflamasyon, oksidatif stres ve ayrıca endokrin disfonksiyon gibi çeşitli mekanizmalar vardır. Depresyon ve obezite arasındaki bir biyolojik ilişki olan oksidatif stres; antioksidan ve pro-oksidan süreçler arasındaki bir dengesizlik olarak tanımlanır. Buradaki sonuç, reaktif oksijen türlerinin ve reaktif nitrojen türlerinin aşırı üretimidir. Artan oksidatif stres biyobelirteçleri hem obezitede hem de depresyonda sıkça gözlenir. Oksidatif stres ile ilgili çok sayıda biyobelirteç vardır, bu parametrelerden biri iskemi ile modifiye edilmiş albümindir (İMA). Bizim bilgilerimize göre obezitede artan İMA seviyeleri ve depresyon ile ilişkisi hakkında bir çalışma yoktur. Biz çalışmamızda beden kitle indeksi (BKİ) seviyeleri ile artan oksidatif stres ile ilgili bir biyobelirteç olan serum İMA seviyesinin depresif belirtiler üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. Bilgilerimize göre çalışmamız bu konuda yapılan olan ilk çalışmadır. Yöntem: Çalışmamıza KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran 62 obezite tanılı hasta ile, 62 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Her iki gruba Hamilton Depresyon Ölçeği (HAM-D) uygulanmış, sosyodemografik veri formu doldurulmuş ve dosya kayıtlarından rutinde tektik edilen LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein), trigliserit, albumin, TSH (tiroid uyarıcı hormon), glukoz, kortizol, Vitamin D, serbest T4 (Tiroksin), insulin düzeylerine bakılmış ve verileri karşılaştırılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 23.0 paket programında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity is the most common chronic physical disease in modern society and is an important public health problem. Obesity is becoming increasingly common and associated with various health complications such as hypertension, coronary heart disease and increased mortality. Another health problem in obese individuals is psychiatric diseases, most commonly depression. It is thought that there is a bidirectional interaction between obesity and depression. Among the mechanisms linking these two diseases are various mechanisms such as hypothalamic - pituitary - adrenal axis dysregulation, inflammation, oxidative stress as well as endocrine dysfunction. Oxidative stress, a biological relationship between depression and obesity; ıt is defined as an imbalance between antioxidant and pro-oxidant processes. The result of this here is overproduction of reactive oxygen species and reactive nitrogen species. Increased oxidative stress biomarkers are frequently observed in both obesity and depression. There are many biomarkers of oxidative stress, one of them is ischemia-modified albumin (IMA). To our knowledge, there is no study on increased IMA levels in obesity and its relationship with depression. In our study, we aimed to investigate the effect of body mass index (BMI) levels and serum IMA level, a biomarker related to increased oxidative stress, on depressive symptoms. According to our knowledge, our study is the first study on this subject. Method: Our study included 62 patients with obesity diagnosis and 62 healthy controls who applied to KSU Medical Faculty Hospital. Hamilton Depression Scale (HAM-D) was applied to both groups, sociodemographic data forms were filled and LDL (low-density lipoprotein), triglyceride, albumin, TSH (thyroid stimulating hormone), glucose, cortisol, Vitamin D, free T4(thyroxine), insulin were routinely detected from file records, levels were checked and their data were compared. Statistical analysis of the data was carried out in the SPSS 23.0 package program.