Hidradenitis süpürativa hastalarının serum IL-32 ve IL-36 seviyelerinin ölçülmesi
Hidradenitis suppurativa patients levels of sera IL-32 & IL-36 measurement
- Tez No: 694116
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SERHAT İNALÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Hidradenitis süpürativa hastalığı kronik, inflamatuar hücre cevabı ve sitokin aktivasyonu ile karakterize, rekürren bir deri hastalığıdır. Patogenezi henüz iyi anlaşılmamıştır. Çoğu çalışmada interlökin ve sitokinlerin potansiyel rolü üzerinde durulmuştur. Bu çalışma ile amacımız hidradenitis süpürativa hastalarının özellikle daha önce az çalışılan serum IL-32 ve IL-36 seviylerinin ölçülüp normal populasyonla karşılaştırıp hastalık patogenezinde rolünü ortaya koymak, bilimsel çalışmalara katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine Ağustos 2020-Temmuz 2021 tarihleri arasında başvuran ve hidradenitis süpürativa hastalığına sahip, daha önce biyolojik ajan kullanmayan, 18-65 yaş aralığında, gebe olmayan, emzirmeyen 30 hasta ve Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine Ağustos 2020-Temmuz 2021 tarihleri arasında başvuran herhangi bir kronik hastalığı olmayan, gebe olmayan, emzirmeyen 18-65 yaş arası 20 sağlıklı gönüllü dâhil edildi. Hasta ve gönüllülerden alınan 10 mililitrelik kandan serum ayrıştırdıktan sonra ELISA yöntemi ile IL-32 ve IL-36 seviyeleri ölçülüp karşılaştırıldı. Bulgular: Hasta grubunda (I. grup) IL-36 ortalaması 150,42 ± 46,68 iken kontrol grubunda (II. grup) 81,38 ± 57,85 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Hidradenitis suppurativa is a chronic, recurrent skin disease characterized by inflammatory cell response and cytokine activation. Its pathogenesis is not yet well understood. Most studies have focused on the potential role of interleukins and cytokines. Our aim is to measure the sera IL-32 and IL-36 levels of patients with hidradenitis suppurativa as little studied before, and to compare them with the normal population, to reveal their role in the pathogenesis of the disease, and to contribute to scientific studies. Materials and Methods: 30 patients who applied to Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of Skin and Venereal Diseases between August 2020-July 2021, had hidradenitis suppurativa, did not use biological agents before, were aged between 18-65, were not pregnant and breastfeeding, and were also 20 healthy volunteers between the ages of 18-65, who were not pregnant and breastfeeding, and who applied to the outpatient clinic of the Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of Skin and Venereal Diseases between August 2020 and July 2021, were included. After separating sera from 10 cc of blood to be taken from patients and volunteers, IL-32 and IL-36 levels were measured and compared with the ELISA method. Results: While the mean of IL-36 in the patient group (group I) was found to be 150,42 ± 46.68, it was determined as 81.38 ± 57.85 in the control group (group II).