Hidradenitis süpürativa tanılı hastalarda serumdaki inflamatuar belirteçlerin hastalık şiddeti ve komorbidite eşlikteliği ile ilişkisi
Inflammatory serum markers in patients with hidradenitis suppurativa and their relationship with disease severity and comorbidities
- Tez No: 604004
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE ATLAS TÜLİN ERGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş: Hidradenitis süpürativa (HS), akne inversa olarak da bilinen, sıklıkla kronik ve tekrarlayıcı olan bir inflamatuar foliküler oklüzyon hastalığıdır. Obezite ve metabolik sendrom HS ile ilişkili ana komorbiditelerdir. Sigara kullanımı ile hidradenitis süpürativa arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. HS patogenezi günümüzde hala tam olarak aydınlatılamamış olmakla birlikte, interlökin (IL)-1beta-IL-23/yardımcı T (Th)-17/IL-17 yolağına ait proinflamatuar sitokinler suçlanmaktadır. Amaç: Çalışmamızda HS hastalarının serumlarında inflamasyonun belirteçlerinin (Tümör nekroz faktör (TNF)-alfa, IL-1beta, IL-17A, IL-23, high sensitive (hs)-CRP) varlığının araştırılması amaçlanmaktadır. İnflamasyonun belirteçleri ile hastalık şiddeti, komorbid durumların varlığı arasındaki ilişkiyi araştırmak ve tedavi sonrasında klinik iyileşme ile bu belirteçlerin değişimi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek diğer amaçlardır. Yöntem: Yirmi altı HS hastasının tedavi öncesi ve sonrası ve yirmi dört sağlıklı gönüllünün serumdaki inflamasyon belirteçleri enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemi ile ölçüldü. Hastaların hastalık şiddeti Modifiye Sartorius Skorlaması ve Hekimin Global Değerlendirmesi Skalası ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların tedavi öncesi serum hs-CRP düzeyi, sağlıklı gönüllülerin ve hastaların tedavi sonrası düzeyine göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p=0,010, p=0,007). Diğer belirteçlerde anlamlı bir değişim saptanmadı. Hastalık şiddeti ve komorbid durumlar ile belirteçlerin düzeyi arasında bir ilişki bulunmadı. Sonuçlar: Sistemik inflamasyonun göstergelerinden biri olan hs-CRP düzeyi HS hastalarının serumlarında kontrollere göre yüksektir ve üç aylık tedavi kullanımı sonrası düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Hidradenitis suppurativa (HS), or acne inversa, is a recurrent, inflammatory follicular occlusive disease. Obesity and metabolic syndrome are the major comorbidities associated with HS. Smoking is also strongly associated with HS. Exact mechanism in HS is still not completely understood, the involvement of proinflammatory cytokines in the interleukin (IL)-1beta-IL-23/T helper (Th)-17/IL-17 pathway is considered to contribute to the pathogenesis. Objectives: To assess the proinflammatory serum markers (Tumor necrosis factor (TNF)-alfa, IL-1beta, IL-17A, IL-23, high sensitive (hs)-CRP) in HS patients. The secondary objectives are, to investigate the relationship between the proinflammatory markers and the severity of the disease and comorbidities, also to evaluate the change of these markers according to the treatment. Methods: Serum proinflammatory markers were measured using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) kits pre- and posttreatment in twenty-six HS patients and in twenty-four healthy controls. Disease severity of the patients was evaluated using Modified Sartorius Score and Physician's Global Assessment Scale. Results: Serum pretreatment hs-CRP levels were significantly higher than posttreatment levels and healthy controls (p=0,007, p=0,010). There was no significant change in other markers. There was no relationship between disease severity and comorbid conditions and levels of markers. Conclusions: As a marker of systemic inflammation, hs-CRP levels are higher in the serum of HS patients than in controls and decrease significantly, following three months of treatment.