Hidradenitis süppürativa hasta serumlarında lösinden zengin α-2 glikoprotein1 (LRG1), IL-1ß, IL-6, IL-17A, TNF-α ve hs-CRP düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of leucine-rich α-2 glycoprotein 1 (LRG1), IL-1β, IL-6, IL-17A, TNF-α, and hs-CRP levels in serum of patients with hidradenitis suppurativa
  1. Tez No: 911525
  2. Yazar: MUSTAFA ALPER BÜYÜKBOYACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İşaret Dili Tercümanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hidradenitis Süppürativa (HS), yaşam kalitesini bozan, klinik olarak başlıca aksiller, inguinal, gluteal bölge gibi apokrin bezlerden zengin alanlarda ortaya çıkan ağrılı nodüller, apse, sinüs traktüsleri ve drene füstüller ile karakterize kronik inflamatuvar bir hastalıktır. HS patofizyolojisindeki temel bozukluk, folikülopilosebase ünitenin tıkanması, foliküler rüptür ve nihayetinde doğal ve adaptif immün yanıtların ortaya çıkmasıdır. İnterlökin (IL) -1β ve Tümör nekrozis faktör-α (TNF-α) gibi pro-inflamatuvar sitokinler, aktifleşmiş T helper (Th)1 ve Th17 hücrelerinin aracılık ettiği IL-17 gibi mediyatörler, nötrofiller, makrofajlar ve plazma hücreleri bu süreçte rol oynamaktadır. Bu inflamatuar kısır döngü sonucunda ağrı, pürülan akıntı, doku yıkımı ve skar oluşumuyla sonuçlanır. Lösinden zengin α-2 glikoprotein1 (LRG1) son zamanlarda öne çıkan; romatoid artrit, ülseratif kolit ve psoriasis gibi birçok inflamatuar hastalıkta düzeylerinin arttığı gösterilmiş bir akut faz proteinidir. IL-6 aracılı ekspresyonu ile naif Th hücrelerinde Th17 farklılaşmasında rol oynamakta, ayrıca Transforme edici büyüme faktörü (TGF- β) aracılığıyla angiogenetik ve fibrotik süreçlere katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada HS hastalarında daha önce çalışılmamış LRG1 düzeylerinin ve bazı inflamatuvar belirteçlerin [IL-6, IL-1β , IL-17A, TNF-α ve yüksek duyarlılıklı c reaktif protein (hs-CRP)] sağlıklı kontrollerle karşılaştırılarak çalışılması ve LRG1'in hastalık etyopatogenezindeki rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. MATERYAL ve METOD Temmuz 2023- Ağustos 2024 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı polikliniğine başvuran, iyi tanımlanmış klinik kriterlere göre tanı konulan gönüllü HS hastaları (n=40) ve yaş cinsiyet uyumlu 40 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Bilinen tümöral hastalığı, aktif enfeksiyonu olan olgular, son bir ay içerisinde sistemik tedavi alan ve cerrahi operasyon geçirmiş olgular çalışmadan dışlandı. Hastaların aile öyküsü, hastalığın başlangıç yaşı, sigara kullanımı, komorbiditeleri sorgulandı ve vücut-kitle indeksi (VKİ) kayıt edildi. Hastalık şiddeti değerlendirilmesinde, Hidradenitis Süppürativa-Hekim global değerlendirme skorlaması (HS-PGA) ve Hurley evrelemesi kullanıldı. Hastaların başvurusunda kan örnekleri 5 mililitre(ml) vakumlu tüplerde steril koşullarda alınıp hızlıca serumları ayrıldı ve örnekler Ege Üniversitesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı'nda -80C'de saklandı. Serumlar daha sonra toplu olarak çözülerek ELISA kitleriyle çalışıldı. BULGULAR Çalışmaya katılan HS hastalarının % 67,5'i erkek, % 32,5'i kadındı, yaş ortalaması 34,63 ± 10,67 (medyan 34) idi. Her iki grup benzer cinsiyet ve yaş dağılımına sahipti. Hastaların %85'i sigara kullanmaktayken, ortalama VKİ değeri 30,06 ± 5,98 (medyan 29,5) idi. HS hastaları istatiksel olarak anlamlı şekilde daha fazla sigara kullanım öyküsüne ve daha yüksek VKİ ölçümlerine sahipti (p0.05). LRG1 düzeyleriyle IL-6, IL1-β, IL-17A, TNF-α ve hs-CRP arasında bir korelasyon saptanmadı. hs-CRP düzeyleri ile IL-6, IL1-β, IL-17A ve TNF-α düzeyler arasında pozitif korelasyon izlendi (p0,05). Sigara kullanımı öyküsü, cinsiyet ve VKİ düzeyleri ile serum LRG1, IL-6, IL-17A, IL-1β, TNF-α hs-CRP düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0.05). SONUÇ Çalışmamızın sonuçları IL-6, IL1-β, IL-17A, TNF-α 'nın HS patogenezindeki rolünü desteklemektedir. Çalışmamızın sonuçları hafif şiddette HS'lu olgularda dahi serum IL-6, IL- 1β, IL-17A, TNF-α düzeylerinin yüksekliğini göstermektedir. Bu durum HS'li hastalarda inflamatuvar sürecin hastalık başlangıcında da belirgin olabileceğini ve bu inflamatuvar molekülleri hedefleyen tedavilerin hastalığın başlangıcında da hastalık progresyonunu önlemede etkin olabileceğini desteklemektedir. HS'li hastalarda LRG1 düzeylerinin sağlıklı kontrollere benzer bulunmuş olması, LRG1'in HS'li hastalarda hastalık biyobelirteci olarak kullanım potansiyelinin düşük olduğunu düşündürmektedir . hs-CRP ile IL-6, IL1-β, IL-17A, TNF-α düzeylerinin pozitif korelasyon göstermesi nedeniyle, hastalıktaki inflamatuvar süreci takipte hs-CRP'in LRG1'e kıyasla daha iyi bir belirteç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Hidradenitis Suppurativa (HS) is a chronic, quality-of-life-impairing, inflammatory disease characterized clinically by painful nodules, abscesses, sinus tracts, and draining fistulas that primarily occur in areas rich in apocrine glands, such as the axillary, inguinal, and gluteal regions. The primary disorder in the pathophysiology of HS is obstruction of the folliculopilosebaceous unit, follicular rupture, and eventually the activation of innate and adaptive immune responses. Pro-inflammatory cytokines like Interleukin (IL)-1β and Tumor Necrosis Factor-α (TNF-α), mediators such as IL-17 mediated by activated T helper (Th)1 and Th17 cells, as well as neutrophils, macrophages, and plasma cells, play a role in this process. This inflammatory vicious cycle results in pain, purulent discharge, tissue destruction, and scar formation. Leucine-rich α2-glycoprotein 1 (LRG1) has recently gained prominence as an acute- phase protein shown to have elevated levels in various inflammatory diseases, including rheumatoid arthritis, ulcerative colitis, and psoriasis. Through IL-6-mediated expression, it plays a role in Th17 differentiation in naïve Th cells and contributes to angiogenetic and fibrotic processes via TGF-β). In this study, LRG1 levels, which have not been previously studied in HS patients, and some inflammatory markers previously shown to be associated with HS [IL-6, IL-1β, IL- 17A, TNF-α, and high-sensitivity C-reactive protein (hs-CRP)] were compared with a control group and according to disease severity. MATERIALS AND METHODS The study included volunteer HS patients (n=40) diagnosed based on well-defined clinical criteria and age- and gender-matched healthy controls (n=40) who presented to the Dermatology and Venereology Department of Ege University Medical Faculty between July 2023 and August 2024. Subjects with known tumoral diseases, active infections, those receiving systemic therapy, or having undergone surgical procedures within the last month were excluded. The patients' family history, age of disease onset, smoking status, comorbidities, and body mass index (BMI) were recorded. Disease severity was assessed using the Hidradenitis Suppurativa-Physician Global Assessment (HS-PGA) and Hurley staging systems. Blood samples (5 milliliters) were collected under sterile conditions, and the sera were separated promptly and stored at -80°C in the Biochemistry Department of Ege University. The samples were later analyzed using ELISA kits. RESULTS Among the HS patients included in the study, 67.5% were male and 32.5% were female, with an average age of 34.63 ± 10.67 years (median 34). Both groups had similar age and gender distributions. Of the patients, 85% were smokers, and their average BMI was 30.06 ± 5.98 (median 29.5). HS patients had a statistically significant higher smoking history and BMI compared to healthy controls (p0.05). No correlation was found between LRG1 levels and IL-6, IL-1β, IL-17A, TNF-α, or hs-CRP. A positive correlation was observed between hs-CRP levels and IL-6, IL-1β, IL-17A, and TNF-α (p0.05). Additionally, no significant relationship was observed between smoking history, gender, and BMI levels with serum LRG1, IL-6, IL-17A, IL-1β, TNF-α, and hs-CRP levels (p>0.05). CONCLUSION Our study results support the role of IL-6, IL-1β, IL-17A, and TNF-α in the pathogenesis of HS. Elevated serum levels of IL-6, IL-1β, IL-17A, and TNF-α, even in patients with mild HS, suggest that the inflammatory process is evident early in the disease, indicating that targeting these inflammatory molecules could be effective in preventing disease progression at an early stage. The finding that LRG1 levels were similar between HS patients and healthy controls suggests that LRG1 may have limited potential as a biomarker for HS. Given the positive correlation between hs-CRP and other inflammatory markers like IL-6, IL-1β, IL-17A, and TNF-α, we consider hs-CRP to be a better marker for monitoring the inflammatory process in HS than LRG1.