Women entrepreneurs' learning experiences in securing microcredit and establishing a business
Kadın girişimcilerin mikrokredi elde etme ve iş kurmadaki öğrenme deneyimleri
- Tez No: 694128
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÜNLÜHİSARCIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kadınların ekonomik özgürleşmesinin yanında dünyada yoksulluğun ortadan kaldırılmasına bir çözüm olarak görülen mikrokredi programları ülkelerde yaygınlaştı. Bu programların kadınları olumlu yönde etkilediğini ve kadınların güçlenmesini desteklediğini gösteren çalışmaların yanı sıra bunun aksini iddia eden çalışmalar da bulunmaktadır. Türkiye'de girişimci kadınların kendi işini kurma sürecindeki tüm deneyimlerini yetişkin eğitimi perspektifinden inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmalar ya eğitim sürecine ya da sonrasındaki sürece odaklanmaktadır. Bu nitel araştırmanın amacı, KOSGEB'den eğitim alan ve ardından kredi desteği ile kendi işyerini açan kadınların öğrenme deneyimlerini incelemektir. Araştırma kapsamında KOSGEB kredi desteği ile kendi işini kuran 12 Lüleburgazlı kadın girişimciyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları, katılımcıların KOSGEB tarafından verilen girişimcilik eğitimini çok verimli bulduklarını göstermektedir. Katılımcıların çoğu krediyi almadan önce dükkanı kiralama ve masraflarını yapma sürecinde çok sıkıntı yaşadıklarını aktarmışlardır. KOSGEB'in krediyi işletmelerin kurulmasından sonra vermesi ve bu süreçte yapılan yoğun incelemeler ve evrak işleri katılımcıları zorlamıştır. Tüm katılımcılar kendi işlerini kurduktan sonra hayatlarının olumlu yönde geliştiğini belirtmişlerdir. Kadın girişimci olma konusundaki kararlılıkları onların zorlukları aşmasını sağlamıştır. Bu süreçte ailelerinin desteği katılımcılar için oldukça önemlidir. 12 katılımcıdan 11'i süreç boyunca yaşadıkları zorluklara rağmen KOSGEB kredisine başvurmaktan pişman olmadıklarını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Microcredit programs, which are seen as a solution to eliminating poverty in the world in addition to the economic liberation of women, have become widespread in countries. There are studies that show that these programs have positive effects on women and support women's empowerment, as well as studies claiming the opposite. Considering the studies conducted in this field, there is no study that examines the experiences of women entrepreneurs throughout the whole process from the perspective of adult education. The aim of this qualitative research is to examine the learning experiences of women who received training from KOSGEB and then opened their own workplaces with credit support. Semi structured interviews were carried out with women entrepreneurs from Lüleburgaz who started their own businesses with credit support from KOSGEB. The results of the study shows that participants found the entrepreneurship training provided by KOSGEB very efficient. There were differences regarding the duration of the training as the participants attended training at different time periods and institutions. Most participants stated that they had a lot of trouble in the process of renting the shop and making expenses before receiving the loan. The fact that KOSGEB gives the loan after the establishment of the enterprises and the intensive inspections and paperwork carried out in this process challenged the participants. All participants stated that their lives improved positively after starting their own businesses. 11 of the 12 participants stated that they did not regret applying for a KOSGEB credit despite the difficulties they experienced during the process.