Okul müdürlerinin ve öğretmenlerin algılarına göre yıldırma davranışlarının incelenmesi (Sorgun ilçesi örneği)
Analyzing mobbing behaviors of school principals and teachers according to their perceptions
  1. Tez No: 694130
  2. Yazar: EMRE ÖZKUŞCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİN İHTİYAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul müdürlerinin ve öğretmenlerin yıldırma davranışlarına yönelik algılarındaki benzerlikleri ve farklılıklarını ortaya koymaktır. Nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji deseninin kullanıldığı çalışmanın örneklemi 30 okul müdürü ve 30 öğretmenden oluşmaktadır. Görüşme yöntemiyle elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, okul müdürlerinin ve öğretmenlerin okullarda yıldırma davranışlarıyla karşılaştıkları ve bu durumu daha çok psikolojik baskı olarak ifade ettikleri; ayrıca okul müdürlerinin yıldırmayı genellikle çok yönlü, öğretmenlerinse daha çok amir kaynaklı bir süreç olarak algıladıkları ortaya koyulmuştur. Ayrıca, okul müdürleri ve öğretmenler yıldırmanın stres-öfke-huzursuzluk ve psikolojik rahatsızlıklar gibi bireye yönelik olumsuz etkilerinin olduğu ve mağdurların sessiz kalarak yıldırmaya boyun eğdiği konusunda ortak bir algıya sahipken; yıldırmanın kurumsal ektilerine ve yıldırmayla mücadele stratejilerine yönelik algıları farklılaşmaktadır. Araştırmanın sonunda yıldırma davranışlarının ve okul müdürlerinin ve öğretmenlerin algı farklarının okul ortamında azaltılmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the similarities and differences in school principals 'and teachers' perceptions of mobbing behaviors. The sample of the study - in which phenomenology pattern, one of the qualitative research designs, was used - consists of 30 school principals and 30 teachers. The data obtained through the interview method were analyzed by content analysis. According to the results of the research, school principals and teachers are faced with mobbing behaviors in schools; they express this situation as psychological pressure. In addition, while school principals and teachers have a common perception that mobbing has negative effects on the individual and that victims submit to mobbing by remaining silent; their perceptions of structural process of mobbing, the institutional effects of mobbing and strategies to combat mobbing differ. At the end of the study, suggestions were given to reduce differences of school principals' and teachers' perceptions.