Women and namus, as a regulative phenomenon, in early modern Ottoman society
Erken modern Osmanlı toplumunda bir denetim olgusu olarak namus ve kadın
  1. Tez No: 694141
  2. Yazar: AYŞENUR ÇENESİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde, erken modern Osmanlı toplumu ve bu toplumdaki sıradan/halktan kadınlar için bir denetim aracı işlevi gören namus kavramı ele alınmaktadır. Kadınların namusu, toplumdaki genel namus algısından cinselliğin ön plana çıkmasıyla birlikte farklılaşmaktadır. Osmanlı toplumunun ortak değerlerinden biri olan namus hem değerler kümesidir hem de bu değerler üzerinde denetim mekanizması işlevi görmektedir. Başka bir ifadeyle namus, toplum içerisinde hangi davranışın uygun olup olmadığını belirlediği gibi bu davranışlara uygun hareket eden kişileri namuslu, uygun hareket etmeyen kişileri namussuz olarak nitelendirerek kişiler üzerinde yaptırım uygulamaktadır. Arşiv belgeleri ve birincil kaynaklardaki ifadeler ve literatürdeki çalışmalar ele alındığında kadının namusunun cinselliğe indirgenmiş, kırılgan bir değer olarak algılandığı sonucu çıkmaktadır. Kadının namusu mutlak surette korunması gereken bir değerdir. Bu namus algısı beraberinde, erkeklerin koruyan kadınların ise korunan rolde olduğu bir koruyan/korunan ilişkisi getirmiştir. Bu ilişki erken modern Osmanlı toplumunda, birbiri ile iç içe geçmiş üç katmanda incelenmektedir: (1) Kadınlar kendi namuslarını korumalıdır. (2) Aile, kadının namusunu korumakla mükelleftir. (3) Toplum da kadının namusunu korumakla yükümlüdür. Bu üç katmanlı koruma ilişkisinde, kadının namusu sadece kendisine ait değil aynı zamanda aileye ve topluma da aittir. Bu aidiyet, kadının namusu ve cinselliği üzerindeki kontrolün artmasına sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of namus (honor) as a regulative phenomenon in early modern Ottoman society and specifically for ordinary women are discussed. It focuses on which characteristic of women's namus differed from the general view of it in the society: sexuality. Namus was a shared value for Ottoman society; thus, it functioned as both the set of values and the regulatory tool. In other words, it not only determined which values were appropriate for a person but also imposed sanctions on any inappropriate behavior and made a person namuslu (honorable) or namussuz (unhonorable) in the society. As the expressions from the archival sources (mostly arzuhals and sicil cases), related primary sources, and the academic literature are examined, it can be deduced that women's namus was a fragile value reduced to sexuality in early modern Ottoman society. It should be protected, preserved, and conserved. This namus perception brings the protector/protected relationship along in which men were protectors and women were protected ones. This relationship can be examined in three intermingled layers: (1) A woman must protect her own namus. (2) Her family was responsible for protecting it. (3) At last, the society (village, neighborhood, etc.) was liable to protect women's namus. In this three-layered relationship of protection, women's namus and their sexuality belonged to not only themselves but also their families and even to their society.