Değişen ve dönüşen sosyal bir olgu olarak namus ve toplumsal cinsiyet
Honour as a changing and transforming concept and gender
- Tez No: 399527
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN ADAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Kadın ve erkek arasındaki eşitsizlikleri meşrulaştırarak cinsiyet hiyerarşinin oluşmasına bir temel olarak sunulan namus kavramı, bu tez çalışmasında ataerkilliği yeniden üreten toplumsal ve politik bir olgu olarak incelenmektedir. Namusun temel alındığı cinsiyet rejiminde, kadına yönelik şiddetin olumlanması ya da gerekçelendirilmesiyle şiddetin sürekli hale gelmesine dayanarak, kavramın politikliği ve toplumsallığı sorgulanmaktadır. Kadın ve erkeğin cinsiyetine“uygun”cinsiyet kimlikleri edinmesinde namus kavramının göz ardı edilemez bir yapıya sahip olduğu düşünülmektedir. Namus kavramı bağlamında geliştirilen kadın(lık) ve erkek(lik) deneyimlerinin; sorumluluklar ve avantajlar, zorluklar ve kolaylıklar ikiliği içinde oluşturulduğu savı, Akdeniz Üniversitesi'ndeki kadın ve erkek öğrencilerle yapılan derinlemesine görüşmelerden elde edilen verilerle tartışılmaktadır. Kadın cinselliğinin ve bedeninin düzenlenmesini ve denetlenmesini gerekçelendirmek için uygun bir araç olarak kullanılan namus kavramının ardındaki toplumsal, kültürel, politik ve ideolojik etkenlerin irdelenmesi amaçlanmaktadır. Kadına yönelik şiddetin bir biçimi olarak görülen namus kavramının farklı toplumsal yapılar ve ataerkillikler içinde biçim ve içerik olarak dönüştüğü, fakat özündeki ataerkilliğin ve cinsiyetçiliğin sarsılmadığı iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of honour presented as a basis to shape the gender hierarchy by justifying the inequalities between men and women is analyzed as a social and political notion which reproduces the patriarchy. With regard to the fact that violence against women becomes continuous through being justified and affirmed by honour codes in an honour-based gender order, the political and social structure of honour is examined. It is thought that the concept of honour has a non-negligible nature to make“appropriate”gender identities for men and women. The claim that states experiences of womanhood and manhood developed within terms of honour are formed in such dichotomies as responsibilities and advantages, difficulties and easiness is discussed with the data acquired through in-depth interviews with male and female students in Akdeniz University. It is aimed to study social, cultural, political and ideological factors behind honour which is used as an“appropriate”tool to control and regularize women's sexualities and bodies. It is claimed that the concept of honour regarded as a way of violence against women is transformed in manners and content within different social structures and patriarchies but the essential points named patriarchy and sexism are not eroded.