Tıp 2 diabetes mellitus tanılı hastalarda nefropati, retinopati, abdominal obezite ile arteriyel sertlik arasındaki ilişki
The relationship between nephropathy, retinopathy, abdominal obesity and arterial stiffness in patients with type-2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 694144
  2. Yazar: BİLGİN DEMİR
  3. Danışmanlar: UZMAN SİBEL DEMİRAL SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Tip 2 diyabet gerek yaygınlığı gerekse neden olduğu akut ve kronik komplikasyonlardan dolayı günümüzde hala en önemli mortalite ve morbidite nedenlerinden biridir. İlk tanı konulduğunda kronik komplikasyonlar çoğu zaman vardır. Diyabetes mellitus, koroner arter hastalığı eşdeğeri olarak kabul edilmektedir. Arteriyel sertlik güncel olarak koroner arter hastalığı için öngörücü bir parametre olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada koroner arter hastalık öyküsü olmayan Tip 2 DM tanılı hastalarda arteriyel sertlik parametrelerinin belirlenmesi ve arteriyel sertliğin; abdominal obezite, retinopati, nefropati gibi diabetes mellitus komplikasyonları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya; Tip 2 Diyabetes Mellitus tanılı, koroner arter hastalık öyküsü olmayan, glomerüler filtrasyon hızı (eGFR):30 mL/min/1,73m2'nin üzerinde olan, 30-80 yaş arasında bulunan 110 hasta dahil edildi. Hastaların vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, konisite indeksi (CI), bel çevresi, labaratuvar tetkikleri, diyabet süresi, sigara kullanımı, göz dibi bakısı,hipertansiyon ve hiperlipidemi öyküsü kaydedildi. Nefropati varlığı için albüminüri bakıldı. Hastaların nabız dalga hızı (NDH), augmentasyon indeksi (Alx) ve arteriyel kan basıncı parametreleri, ''Mobil-O-Graph® ARCsolver algorithm'' cihazı ile tek elden ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Type-2 diabetes mellitus (type-2 DM) is still one of the most important causes of mortality and morbidity as it is often complicated. When diagnosed, usually type-2 DM had caused chronic complications already. Diabetes mellitus is accepted as an equivalent of coronary heart disease. Arterial stiffness has started to be used as an early predictor of coronary heart disease recently. In this study, we aimed to define arterial stiffness parameters in pateints with type-2 DM without any coronary heart disease background and compare our results with the incidence of complications of type-2 DM like abdominal obesity, nephropathy and retinopathy in our research population. We included 110 type-2 DM diagnosed patients to our study. Their ages were between 30-80. Their glomerular filtration rate (eGFR) was above 30 mL/min/1,73m2. We registered patients' weight, body mass indexes, conisity indexes (CI), waist circumferences, blood biochemical results, onset of diabetes, smoking, fundus evaluation, hypertension and hyperlipidemia background. To identify diabetic nephropathy, we used as a marker of microalbuminuria. We measured the pulse wave velocity (PWV), augmentation index (AI), arterial blood pressure of patients by using ''Mobil-O-Graph® ARCsolver algorithm'' device from one arm.