Mobile online class notes: Usage patterns of secondary students in Turkey
Ortaöğretimde çevrimiçi ders notu kullanımının ölçümlenmesi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 694152
  2. Yazar: MUHAMMET FURKAN TAŞEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SEBA ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ortaöğretimde bilgi ve iletişim teknolojilerinin (BİT) kullanımı son on yılda sürekli olarak artmaktadır. Önceki araştırmalar eğitimde BİT adaptasyonu konusunu kullanıcı beyanı usulüne göre ele almışlardır. Bu araştırmanın amacı Türk lise öğrencilerinin mobil çevrimiçi ders notu (MÇDN) kullanımının teknolojiye uyum düzeylerini ölçümlemektir. Bu kapsamda, MÇDN platformu Lideno'nun aktif 8,000 öğrencisi arasından 283 lise öğrencisi çalışmaya katılmış ve çevrimiçi anketi tamamlamıştır. MÇDN platformunun teknoloji benimseme düzeyini ölçmek için Venkatesh vd. tarafından yayınlanan Birleştirilmiş Teknoloji Kabul ve Kullanım (BTKK) modelinin bir uyarlaması kullanılmıştır. Kullanıcı davranışlarını incelemek için kullanıcıların gerçek erişim sıklıkları kaydedilmiştir. Bulgular BTKK yapılarının beşinin (1) performans beklentisi, (2) çaba beklentisi, (3) sosyal etki, (4) kolaylaştırıcı etkenler ve (5) alışkanlığın MÇDN platformunu kullanma niyetini etkilediğini göstermektedir. İlaveten, MÇDN platformunu kullanma niyeti, platformun hem gerçek hem de algılanan kullanımını etkiler. Sonuçlar öğrenciler arasındaki yaş ve sınıf düzeyi farklılıklarının gerçek kullanım üzerinde bir etkisi olduğunu, ancak algılanan kullanım üzerinde önemli bir etkisi olmadığını da göstermektedir. Bu tez, Türkiye'de orta öğretimde ilk kez MÇDN kullanıcılarının beyan ettiği ve gerçekleştirdiği kullanım davranışını karşılaştırarak literatüre ve uygulamaya katkıda bulunacak ve konuyla ilgili daha fazla araştırma için bir temel oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
The use of information and communication technology (ICT) in education has been consistently increasing in the last decade. Prior research mainly examined the self-declared usage behavior of the adoption of ICT in education. The purpose of this study is to measure the technology adoption levels of mobile online class notes (MOCN) of Turkish high school students. Two hundred eighty-three high school students amongst 8,000 monthly active users of a MOCN platform, Lideno, participated in the study and completed the online survey. An adaptation of Venkatesh et al.'s Unified Theory of Acceptance and Use of Technology (UTAUT) model is used to measure the level of technology adoption of the MOCN platform. Actual access frequencies are recorded to examine user behavior. Findings show that five of the UTAUT constructs, (1) performance expectancy, (2) effort expectancy, (3) social influence, (4) facilitating conditions, and (5) habit, influence the intention to use the MOCN platform. Moreover, the intention to use the MOCN platform was found to both the platform's actual and perceived use. Results also indicate that age and grade level differences amongst students impact the actual use but have no significant effect on perceived use. The dissertation contributes to the literature and the practice by comparing the self-declared and actual use behavior of MOCN for the first time in secondary education in Turkey and provides a basis for further research on the topic.